Muğla Turecka 2. Stolica Turystyki


Wybrzeze Egejskie

Wybrzeże egejskie jest jednym z najpiękniejszych regionów Turcji. Czyste złote plaże, gaje oliwne, skaliste granie i piniowe lasy otaczają wody Morza Egejskiego.

 

Małe wioski rybackie, popularne kurorty, historyczne zabytki, kultura i mitologia – region oferuje atrakcje dla każdego. Miłośnicy natury i przyrody, plażowicze, fotograficy, entuzjaści sportów, żeglarze czy archeolodzy – wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się rozbudowana baza noclegowa, mogąca zadowolić klientów o bardzo zróżnicowanych oczekiwaniach.

Muğla / Fethiye / Ölüdeniz

Muğla / Fethiye / Ölüdeniz

Muğla / Fethiye / Ölüdeniz

Muğla / Marmaris / Gökova / Kitesurfing

Muğla / Marmaris

Muğla

W prowincji Muğla znajduje się wiele popularnych kurortów wypoczynkowych. Najbardziej znane znajdują się w miastach Bodrum, Marmaris, Datça, Köyceğiz i Fethiye. Piękne resorty, wygodne hotele i motele, przytulne domki, ruiny dawnych cywilizacji i przepiękne krajobrazy sprawiają, że miejsce to jest jednym z najczęściej wybieranych przez turystów. Muğla leży w głębi lądu i znana jest z tradycyjnej zabudowy. W wiosce Özlüce, leżącej na wschód od Muğla, znajduje się Park Turolian, w którym można znaleźć skamieliny mające według archeologów od 5 do 9 milionów lat. Imponujący średniowieczny zamek, zbudowany przez rycerzy z Rodos, strzeże wejścia do lśniącej zatoki Bodrum, w której Morze Śródziemne spotyka się z Egejskim. To urocze miasto zachęca rzesze turystów do długich spacerów wzdłuż pięknej mariny i podziwiania portu pełnego statków oraz jachtów.

Niedaleko miasta można popływać w nieskazitelnie czystej wodzie ciepłego morza. Miejsce to docenią zwłaszcza płetwonurkowie, chcący podziwiać cudowne rafy, podwodne jaskinie i formacje skalne. W wodach tych znajdują się wielokolorowe gąbki różnych rozmiarów i kształtów oraz inne podwodne stworzenia, łącznie z ośmiornicami. Sława stoczni w Bodrum ciągnie się za nimi już od antycznych czasów. Dzisiejsi rzemieślnicy w dalszym ciągu wytwarzają tradycyjne łodzie – tirhandil i gulette. To przy ich użyciu odbywają się wycieczki po okolicznych wodach oraz tradycyjne, rozgrywane tu co roku regaty. Tłumy turystów przyjeżdżających co roku do Bodrum zachęcają lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników do sprzedaży swojego rękodzieła. Różnego rodzaju skórzane wyroby, gąbki i miejscowe błękitne szkło można kupić na ulicznych bazarach i straganach.

Muğla / Datça / Knidos Ancient City

Muğla / Marmaris / Gökova / Kitesurfing

Muğla / Marmaris / Gökova - Akyaka

Muğla / Bodrum

Muğla / Datça / Knidos

Unikatowe dziedzictwo przyrodnicze oraz dziedzictwo ludzkości

W uroczych butikach można nabyć dywany, narzuty, sandały, haftowane tkaniny oraz bawełniane ubrania. Bodrum zyskało reputację tureckiego ośrodka gromadzącego artystów, którzy nadają miastu specyficzny klimat bohemy. Pełno tu małych galerii z obrazami. Tutejsza społeczność zachęca do zabawy swoim luźnym stylem bycia za dnia i ekscytującymi wieczorami. Po zmroku można przyjemnie spędzać czas w lokalnych restauracjach, delektując się owocami morza i innymi egejskimi specjalnościami. Można zdecydować się również na odrobinę szaleństwa. Nocne kluby i fantastyczne dyskoteki czynne są tu do bladego świtu

Od czasów antycznych Bodrum znane jest jako Halikarnas, w którym urodził się Herodot, a także miejsce pochówku Króla Mauzolosa w IV wieku p.n.e. Obok przystani znajduje się Zamek Bodrum, średniowieczny zamek św. Piotra, który jest świetnym przykładem XV-wiecznej architektury krzyżowców. Zamek przekształcono w Muzeum Podwodnej Archeologii, dysponujące znaleziskami datowanymi na erę brązu. Niedaleko stąd znajduje się miejsce widokowe Göktepe, z którego można sfotografować mieszczący się poniżej teatr z II wieku n.e.

Muğla / Bodrum

Muğla / Bodrum

Muğla / Göcek

Muğla / Marmaris

Muğla / Marmaris / Kızkumu

Piękny Półwysep Bodrum charakteryzuje się łagodną, luźną atmosferą, która bardzo odpowiada turystom. Urocze wioski, pełne małych domków i hoteli położonych w cichych zatokach, zdobią brzeg półwyspu. Na po- łudniowym wybrzeżu znajdują się wioski Bardakçi, Gümbet, Bitez, Aktur, Ortakent Yalisi, Karaincir, Bagla i Akyarlar, posiadające piękne piaszczyste plaże. Błękitną flagą, która jest europejskim znakiem gwarantującym pierwszorzędną jakość wody i wybrzeża, oznaczone są plaże w Aktur i Ortakent. Miłośników kempingów i windsurfingu z całą pewnością ucieszą wioski Gümbet i Bitez, pełne surferów na kolorowych deskach, pływających między jachtami zacumowanymi w zatoce. Dla turystów atrakcją będzie spacer brzegiem morza, pośród gajów pełnych drzew pomarań- czowych i mandarynkowych. Ortakent posiada bardzo długą piaszczystą którego imienia miejscowość została nazwana, znajduje się pomnik upamiętniający jego dokonania.

W antycznym porcie Myndos (Gümüşlük) łatwo nawiązać przyjaźń z niezwykle gościnnymi mieszkańcami. W Yalikavak, charakterystycznym widokiem są położone między ciasnymi uliczkami białe domki, których ściany porośnięte są winoroślami. Małe kafejki i okoliczne wiatraki współ- tworzą malowniczy pejzaż. Jadąc północnym wybrzeżem Półwyspu Bodrum, można zaobserwować wioski Torba, Türkbükü, Gölköy, Gündoğan. Do okolicznych wysepek najłatwiej dotrzeć czarterując w porcie łódź razem z załogą. Po drodze plażę, która jest świetnym miejscem dla miłośników kąpieli słonecznych i osób lubiących relaksować się w samotności. Jedną z najpiękniejszych plaż półwyspu Bodrum jest Karaincir, oferująca aktywny wypoczynek w ciągu dnia i miłe wieczory w towarzystwie mieszkańców wioski. Równie urokliwe, sypkie niczym puder plaże posiada także Akyarlar

Muğla / Bodrum

Muğla / Dalyan / İztuzu Beach

Muğla / Marmaris / Gökova / Kitesurfing

Muğla / Datça / Knidos

Muğla / Datça / Knidos Ancient City

Turgutreis, Gümüşlük i Yalikavak ze wspaniałymi plażami i świetnymi warunkami do pływania, opalania czy uprawiania sportów wodnych, leżą po zachodniej stronie półwyspu. Plaża Gümüşlük jest oznaczona błękitną flagą. W Turgutreis, miejscu narodzin wielkiego tureckiego admirała, od można odwiedzić małe urocze zatoczki wcinające się w wybrzeże. Okolica porośnięta jest tu gajami cytrusowymi. Małe młyny wietrzne, tak powszechne w okolicy, do dziś mielą ziarna zbóż. Torba to nowoczesne miasteczko, posiadające dobrą bazę noclegową i ładną przystań leżącą 8 km od Bodrum. Türkbükü i Gölköy to małe proste wioski rybackie z sympatycznymi tawernami położonymi w niewielkim porcie

Wycieczka łodzią do Karaada, oddalonej pół godziny drogi od Bodrum, kończy się kąpielą w grocie, w której ciepła woda mineralna, niczym wodospad, wypływa wprost ze ścian. Przejrzyste i głębokie wody Zatoki Gökova, leżącej na południowym brzegu Półwyspu Bodrum, mienią się paletą barw od granatu po jasny turkus. Wybrzeże jest ciasno porośnięte zielonymi drzewami. Wieczorem w morskiej tafli odbijają się okoliczne góry i słońce, nocą zaś blask księżyca. W Bodrum można wynająć jacht na dwa, trzy albo nawet siedem dni, aby odbyć uroczą wycieczkę po całej zatoce.

Muğla / Marmaris / Marmaris Castle

Muğla / Marmaris

Muğla / Marmaris / İncekum National Park

Muğla / Fethiye / Gemile Island

Muğla / Datça

Zatoka i przystań Güllük leżą w północnej części Półwyspu Bodrum. Mityczny człowiek delfin urodził się niedaleko stąd w Kiyikişlacik (Iassos). Na południe od Güllük leży Varvil (Bargilya), położone na wzgórzu wśród gajów oliwnych. Podróż w głąb lądu od Güllük prowadzi do Milas (Mylasa), miasta znanego z produkcji pięknych dywanów. Tkacze nie mają nic przeciwko turystom obserwującym ich przy pracy. Mnóstwo starych tureckich domów z rzeź- bionymi dachami i charakterystycznymi oknami to przykład lokalnej architektury.

W mieście znajduje się Gümüşkesen, grobowiec będący mniejszą kopią Mauzoleum w Halikarnasie. Antyczni mieszkańcy zbudowali Labranda wysoko w górach, jako sanktuarium dziękczynne dla Zeusa. Dziś tury- ści odkrywają to miejsce na nowo. Uciekają wysoko, by podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz. Marmaris leży w zatoce, pośród nierównych, górskich, zalesionych terenów. Posiada przystań, która umożliwia uprawianie sportów wodnych. To świetne miejsce na początek rejsu wzdłuż całego wybrzeża egejskiego.

Muğla / Marmaris / Sedir Island (Cleopatra beach)

Muğla / Kayaköy

Muğla / Marmaris / İncekum National Park

Muğla / Datça / Palamutbükü

Muğla / Marmaris / İncekum National Park