İzmir Miasto Rodzinne Homera


Wybrzeze Egejskie

Wybrzeże egejskie jest jednym z najpiękniejszych regionów Turcji. Czyste złote plaże, gaje oliwne, skaliste granie i piniowe lasy otaczają wody Morza Egejskiego.

 

Małe wioski rybackie, popularne kurorty, historyczne zabytki, kultura i mitologia – region oferuje atrakcje dla każdego. Miłośnicy natury i przyrody, plażowicze, fotograficy, entuzjaści sportów, żeglarze czy archeolodzy – wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się rozbudowana baza noclegowa, mogąca zadowolić klientów o bardzo zróżnicowanych oczekiwaniach.

İzmir/ Kordon

İzmir/ Alsancak

İzmir / Çandarlı Fortress

İzmir/ Foça

İzmir / Seferihisar / Sığacık

Miasto Rodzinne Homera

Miasto zwane przez Turków „Pięknym Izmirem” leży w górnej części ciasnej zatoki, pełnej statków i jachtów. Panuje tu łagodny i słoneczny klimat, a bryza morska zapewnia świeżość nawet w najbardziej upalne dni. Za promenadami otoczonymi przez palmy i alejami biegnącymi wzdłuż wybrzeża, miasto wtapia się w górski krajobraz lądu. Izmir jest trzecim pod względem wielkości miastem w Turcji i drugim co do wielkości portem po Stambule. To kosmopolityczne miasto tętni życiem przez cały rok, a pomiędzy czerwcem a wrześniem odbywają się tu artystyczne i kulturalne festiwale. Miasto zostało założone 3000 lat p.n.e. (wówczas było znane jako Bayrakli). W antycznych czasach, po Troi, było jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji zachodniej Anatolii.

Upadło 1500 lat p.n.e. podczas najazdu hetyckiego. Już 500 lat później Izmir, znany wówczas jako Smyrna, był uznawany za jedno z najważniejszych miast Federacji Jońskiej. Powiada się, że w tym najświetniejszym dla miasta okresie mieszkał w nim Homer. Czasy świetności miasta skończyły się 600 lat p.n.e., kiedy to Izmir został podbity przez Lidię. W tym okresie miasto nie znaczyło dużo więcej niż mała wioska. W IV wieku p.n.e., podczas panowania Aleksandra Wielkiego, u podnóży Góry Pagos powstało nowe miasto. Okres panowania rzymskiego stanowi drugą wspaniałą erę w historii miasta. Od IV wieku n.e. aż do podbicia tych terenów przez Turków Seldżuckich w wieku XI, miasto znajdowało się pod panowaniem Bizancjum. W 1415 roku sułtan Mehmet Çelebi włączył Izmir do Imperium Osmańskiego.

İzmir / Ephesus

İzmir / Ephesus

İzmir / Ephesus

İzmir / Ephesus

İzmir / Pergamon Ancient City

Otoczenie Izmiru

Balçova, leżąca na drodze do Çeşme, to jedno z największych termalnych spa w Turcji. Posiada doskonałe wyposażenie, bogate zaplecze rekreacyjne oraz gabinety odnowy biologicznej. Çamalti, leżące 15 km na zachód od Karşiyaka, to region nadbrzeżnych bagien i wyschniętych słonych jezior, ze względu na obecność wielu gatunków ptaków zwany „Ptasim Rajem Izmiru”. Entuzjaści ornitologii mogą spotkać tu m.in. pelikany i flamingi oraz wiele innych ciekawych odmian. Yamanlar Çamliği to las piniowy, leżący niedaleko Jeziora Karagöl, 40 km na północny wschód od Karşiyaka. Jest to popularne miejsce ze względu na organizowane tu pikniki. Ponadto znajdują się tu liczne restauracje i baseny. W miejscowości Kemalpaşa, 20 km od Izmiru, znajduje się słynna płaskorzeźba z czasów hetyckich, wykuta w skale niedaleko przełęczy Karabel.

Belkahve to najwyższej położony punkt w okolicy Izmiru. Z jego szczytu, relaksując się przy filiżance tureckiej kawy, obserwować można Zatokę Izmiru. Dawniej było to ulubione miejsce odpoczynku Atatürka, obecnie mieści się tu jego pomnik. We wsi Birgi znajduje się posiadłość Çakir Ağa, doskonały przykład tureckiej architektury. W Turcji znajduje się wszystkie siedem miast, w których ulokowanych jest Siedem Kościołów Apokalipsy św. Jana. Są to: Efez, Izmir, Bergama, Akhisar, Sart, Alaşehir i Eskihisar. Zabytki te podziwiać można podczas wycieczki, trwającej od jednego do czterech dni. Półwysep Çeşme, otoczony Morzem Egejskim, leży na zachód od Izmiru. Nazwa Çeşme oznacza fontannę i odnosi się do wielu okolicznych źródeł, odkrytych na przełomie XVIII i XIX wieku.

İzmir / Ephesus / Theatre

İzmir / Pergamon Ancient City

İzmir / Agora

İzmir / Ephesus

İzmir / Selçuk / St. Jean Church and Citidal

To jedno z najpiękniejszych wybrzeży w Turcji otoczone jest czystym, błękitnym morzem, polami porośniętymi anyżem, sezamem, drzewami morelowymi, figowymi i kauczukowymi. W tutejszych nieskazitelnie czystych zatoczkach amatorzy pływania odnajdą ciszę i spokój. Goście mogą liczyć na doskonałe zakwaterowanie, liczne restauracje, miejsca do uprawiania sportu oraz inne rozrywki. XIV-wieczna forteca, zbudowana przez Genueńczyków, została powiększona i przebudowana przez Turków Osmańskich w XVI wieku.Twierdza dominuje nad małym portem Çeşme, położonym 80 km od Izmiru. Dziś miasto jest popularnym kurortem z doskonałą bazą noclegową, restauracjami i klubami.Niedaleko twierdzy znajduje się XVI-wieczny zajazd dla karawan, zbudowany przez Sulejmana Wspaniałego, obecnie przekształcony w nowoczesny hotel. Natomiast w XIX-wiecznym Kościele Hagios Haralambos znajduje się dziś Galeria Sztuki Emir Çaka. Dla amatorów odnowy biologicznej atrakcją mogą stać się tutejsze łaźnie.

W mieście można nabyć doskonałej jakości dywany, produkty skórzane oraz inne wyroby i pamiątki. Miasto nie śpi nawet nocą. Położone wzdłuż promenady restauracje i kluby nocne tętnią życiem. W Çeşme każdego lata organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Aby podziwiać półwysep i okoliczne zatoki, można wynająć jacht. Ponadto raz w tygodniu kursują tu promy z Wenecji. Popularnym centrum wypoczynkowym w Ilica jest Przystań i Kompleks Wypoczynkowy Altin Yunus (Złoty Delfin). W pobliżu doskonale wyposażonego kurortu rozciągają się piaszczyste plaże, a malowniczy port wypeł- niony jest łodziami. Zatoka posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, a zwłaszcza windsurfingu i żeglarstwa. Wokół Ilica znajdują się gorące źródła. Szczególną popularnością cieszą się źródła położone w Şifne Bay. Paşa Limani (Port Paszy) posiada kemping, oferujący wiele możliwości spędzania wolnego czasu. W Zatoce Ilica, co roku w lipcu, rozgrywane są Międzynarodowe Regaty Çakabey klasy Optymist.

İzmir / Çeşme

İzmir / Foça

İzmir / Çeşme beaches

İzmir / Çeşme / Ilıca Beach

İzmir / Alaçatı / Surfing

Azyl chrześcijan

Sąsiednia cicha wioska Ildiri, leżąca 20 km na północny wschód od Çeşme, to antyczna Erytrea. Niezapomniany wschód słońca można obejrzeć, wspinając się o świcie na Akropol. Okoliczna Zatoka Gerence to zakątek leżący na północny wschód od Półwyspu Çeşme. Można do niej dotrzeć wypożyczonym jachtem lub samochodem. To idealne miejsce nie tylko dla tych, którzy pragną wypocząć na łonie natury, ale także dla miłośników sportów wodnych. W rybackiej wiosce Dalyan jedna z najlepszych rybnych restauracji sąsiaduje z ruchliwym molem okolicznej przystani.

Turystom z pewnością przypadnie do gustu różnorodność zakwaterowania i długie piaszczyste plaże miasteczka Çiftlik, leżącego na północ od Çeşme. Na południu, w niedaleko położonej miejscowości Altinkum Plaj, znajdują się kempingi oraz idealne do długich spacerów plaże. Wzgórza uroczego, typowego miasteczka egejskiego Alaçati zdobią dawne młyny, przekształcone obecnie w atrakcyjne restauracje. Alaçati leży w głębi lądu, na południe od miejscowości Ilica i wybrzeża. Kilka kilometrów dalej na południe znajduje się przyjemna plaża. Wiele okolicznych zatoczek dostępnych jest wyłącznie od strony wody, dlatego dużą popularnością cieszą się wypożyczalnie jachtów i motorówek.

İzmir / Şirince

İzmir / Alaçatı

İzmir / Seferihisar / Sığacık

İzmir / Alaçatı

İzmir / Selçuk / Pamukova Beach

Znane w czasach antycznych jako Clazomenae, Urla Iskelesi posiada przystań oraz doskonałą bazę noclegowo-wypoczynkową o zróżnicowanej ofercie cenowej. Z restauracji położonych na szczycie Góry Güvendik rozciąga się wspaniały widok na zatoki i wysepki. Nieduża wioska rybacka Çeşmealti słynie z doskonałych rybnych restauracyjek. Jadąc wzdłuż pięknie położonego wybrzeża Półwyspu Karaburun, mijamy po drodze kilka zatoczek i wiosek rybackich, m.in. Balikliova, Mordoğan i Karaburun. W tej ostatniej znajdują się przytulne hotele, ogrody herbaciane i restauracje.

Położone są one między pięknym górskim urwiskiem a czystą, przejrzystą wodą. Od strony Góry Manastir rozciąga się niezapomniany widok wybrzeża Karaburun, leżącego naprzeciw linii wybrzeża Foça, a także wejścia do Zatoki Izmir. Na południowej stronie Półwyspu Çeşme, niedaleko miasta Seferihisar, leży malowniczo położona marina Siğacik. To ważne centrum żeglarskie, otoczone fortyfikacjami datowanymi na okres genueński, jest dobrym punktem wypadowym na wycieczkę do Świątyni Dionizosa w antycznym miasteczku Teos oraz na śliczną plażę w Akkum.

İzmir / Virgin Marry Church

İzmir / Virgin Marry Church

İzmir / Urla

İzmir / Ephesus Museum

İzmir / Balçova / Thermal

Wizyta w Efezie, handlowym centrum antycznego świata, jest jedną z najciekawszych w całej Turcji. Miasto zbudowano w hołdzie Artemidzie. W latach świetności powstawały tu piękne budowle, będące obecnie zabytkami architektury. Zbudowana tu ogromna Świątynia Artemidy, kiedyś uważana była za jeden z siedmiu cudów świata. Przebudowywana wielokrotnie, ostatni raz w III wieku p.n.e., dziś jest tylko ruiną. W tej formie przetrwały także antyczne łaźnie, teatr, gimnazjum, agora i biblioteka Celsus. Nad pobliskim miastem Selçuk góruje bizantyjska cytadela, wzniesiona niedaleko Bazyliki św. Jana w VI wieku, przypuszczalnie zbudowanej na grobowcu apostoła. XIV-wieczny Meczet Isa Bey, znajdujący się obok bazyliki, zdobi typowy portal z okresu seldżuckiego. Muzeum Archeologiczne posiada ważną kolekcję znalezisk i eksponatów odkrytych podczas prac archeologicznych w Efezie. W mieście znajduje się również Muzeum Łaźni Tureckich z siedzibą w XVI-wiecznym budynku, w którym można obejrzeć wystawę obrazującą historię term i łaźni znanych od czasów antycznych.

W mieście organizowany jest, co roku w maju, Międzynarodowy Festiwal Turystyki i Kultury. Historia głosi, że po śmierci Chrystusa św. Jan przybył z Maryją do Efezu, gdzie miała ona mieszkać już do końca swego życia w małym domku (Meryemana Evi), zbudowanym dla niej na Bülbüldaği (Góra Koressos). Miejsce to jest popularnym wśród turystów sanktuarium, do którego pielgrzymuje wielu chrześcijan. Dom ten został uznany przez Watykan, a co roku 15 sierpnia odbywają się tu msze święte. Niedaleko Selçuk znajduje się Muzeum Pociągów i Lokomotyw, prezentujące historię kolei szynowych w Çamlik. 9 km na wschód od Selçuk leży miasto Şirince, znane z tradycyjnych XIX-wiecznych domków, które w większości przekształcono w kwatery dla gości. W tej małej miejscowości, z porastających tutejsze wzgórza winogron, produkuje się dużo wspaniałego wina. 18 km od Selçuk znajdują się domy winne, w których można próbować tego wspaniałego trunku.