Aydın Południowy Region Egejski


Wybrzeze Egejskie

Wybrzeże egejskie jest jednym z najpiękniejszych regionów Turcji. Czyste złote plaże, gaje oliwne, skaliste granie i piniowe lasy otaczają wody Morza Egejskiego.

 

Małe wioski rybackie, popularne kurorty, historyczne zabytki, kultura i mitologia – region oferuje atrakcje dla każdego. Miłośnicy natury i przyrody, plażowicze, fotograficy, entuzjaści sportów, żeglarze czy archeolodzy – wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się rozbudowana baza noclegowa, mogąca zadowolić klientów o bardzo zróżnicowanych oczekiwaniach.

Aydın / Kuşadası - Afrodisias

Aydın / Kuşadası - Afrodisias

Aydın / Kuşadası - Afrodisias

Aydın / Kuşadası - Afrodisias

Aydın / Didim - Apollo

Afrodyzja - miasto Afrodyty

Świątynia Afrodyty Na cześć greckiej bogini Afrodyty wybudowano w czasach starożytnych świątynię, którą w czasach Bizancjum przekształcono w bazylikę, zmieniając całkowicie jej układ. W początkowej formie budowla ta była perypterem, co oznacza, że otaczał ją pojedynczy rząd charakterystycznych kolumn. Obecnie możemy podziwiać 14 z nich, dzięki czemu budynek zachował swój oryginalny charakter.

 Teatr w Afrodyzji wybudowano w I w. p.n.e., jednak trzy stulecia później został gruntownie przebudowany przez Rzymian. Wystawiano w nim sztuki teatralne, organizowano publiczne zgromadzenia oraz walki gladiatorów. Teatr był w stanie pomieścić prawie 7 tys. osób. Scena znajdująca się naprzeciwko widowni zbudowanej na wzgórzu została częściowo odtworzona. Najciekawszym znaleziskiem, jakiego dokonano w teatrze, była inskrypcja z imieniem patrona teatru – Zoilosa. Był on niewolnikiem cesarza Oktawiana Augusta, który otrzymał wolność. Zoilos jako wolny człowiek posiadający duży majątek sponsorował budowy licznych obiektów antycznej Afrodyzji.

Stadion Jedną z największych atrakcji Afrodyzji jest ogromny stadion – budowa absolutnie unikatowa. Przede wszystkim wrażenie na odwiedzających robi jego rozmiar – 262 m długości i 59 m szerokości, mogący pomieścić nawet 30 tys. widzów. Odbywały się na nim imprezy sportowe, występy muzyczne i teatralne, a nawet walki gladiatorów. Tetrapylon Pod tą nazwą znajduje się monumentalna brama miejska z dwoma podwójnymi rzędami czterech korynckich kolumn, wybudowana w II w. p.n.e. Tetrapylon został odbudowany przez archeologów w 1991 roku według pierwotnego wzoru, z wykorzystaniem części oryginalnych fragmentów budowli znalezionych w okolicy. Aby uniknąć dalszego rozpadu, kolumny wzmocniono od środka metalowymi prętami, a brakujące części zastąpiono betonem. Afrodyzja na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywającej się w Krakowie wśród zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa znalazła się właśnie Afrodyzja. Wyróżnienie to pozwoli lepiej chronić jej tradycje, kulturę i historię oraz da możliwość lepszego poznania tego miejsca przez turystów

Aydın / Kuşadası

Aydın / Aydın Fig

Aydın / Archaeology Museum

Aydın / Kuşadası

Aydın / Olive Trees

Aydın

Prowincja Aydin słynie z rosnących tu owoców figowych. W dawnych czasach miasto zwane było Tralleis i, z mieszczącą się tu szkołą rzeźbiarską, pełniło rolę ośrodka artystycznego. To, co widzimy dzisiaj, to pozostałości z II wieku n.e. Po 1186 roku miasto przeszło pod panowanie Turków Seldżuckich. Miejscowe muzeum przechowuje eksponaty z różnych okresów historycznych miasta i prowincji. Jadąc wzdłuż wybrzeża, trafić można do Kuşadasi albo Ptasiej Wyspy, uroczego portu, zbudowanego pośród lśniącej zatoki. Miasto górujące nad morzem wydaje się być stworzone do wakacyjnego wypoczynku. Warto odwiedzić tutejsze centrum handlowe Kuş, w dzielnicy Kaleiçi, gdzie mieszczą się kluby nocne i restauracje. Nowoczesna przystań przygotowana jest do przyjmowania wielu jachtów, przypływających tu z wizytą. Plaża Tusan-Kuştur, leżąca na północ od Kuşadasi, jest jedną z najczystszych w okolicy. 23 km na południe od Kuşadasi, w mieście Güzelçamli, znajduje się uroczy kurort wakacyjny.

Na zachód, 30 kilometrów od Kuşadasi, znajduje się Narodowy Park Półwyspu Dilek, wart uwagi każdego turysty. Można podziwiać stąd jedne z najpiękniejszych widoków w całej Turcji, a także zobaczyć rzadko spotykane, dzikie zwierzęta, m.in. gepardy anatolijskie i dzikie konie. Park, będący rezerwatem przyrody, stanowi także dom dla wielu gatunków ptaków. Wyjątkowa dolina rzeki Menderes, znana na zachodzie jako Meander, stanowi kolebkę wielu cywilizacji. Jezioro Çamiçi (Bafa), pięknie położone wśród drzew piniowych, oliwkowych i oleandrów, to świetne miejsce na przystanek i odpoczynek po trudach zwiedzania czy podróży.

Aydın / Kuşadası - Aerial View

Aydın / Kuşadası - Aerial View

Aydın / Doğanbey Village

Aydın / Didim - Apollo

Aydın / Prine

Turyści mogą zakwaterować się w domkach gościnnych lub skorzystać z pola kempingowego. Na wschód od jeziora wyrasta pięć szczytów gór Beşparmak (Latmos).W te okolice przybywali księża ikonoklaści, którzy na zboczach gór i w pobliżu jeziora zakładali klasztory. W pobliżu brzegów jeziora znajdują się ruiny antycznego miasta Heraklia. Pozostałości miasta Alinda znaleziono na wschodnich stokach gór Beşparmak. Tutejsza dolina była świadkiem powstania i upadku kilku wielkich miast, a w szczególności Prienu, Miletu, Didymy, Aphrodisias i Hierapolis. Ten cichy rezerwat przyrody to dobre miejsce dla ornitologów, fotografów i ludzi lubiących górskie wędrówki. Güllübahçe (Priene) był jednym z najważniejszych portów Federacji Jońskiej. Przykładem pierwszego planowania przestrzennego jest sieciowy układ ulic, przedstawiony w IV wieku p.n.e. przez Hippodamosa z Miletu.

Milet, podobnie jak Priene, był wielkim portem jońskim, a także domem kilku znanych filozofów i myślicieli. Warto zwrócić uwagę na lokalny teatr. Ciekawe są również ruiny dawnych łaźni antycznych Faustyna oraz Muzeum Archeologiczne. Pomimo iż w Didim (Didyma) znajduje się tylko jeden posąg, warto tu przyjechać, gdyż jego widok jest niebywały. Świątynia Apollina była jedną z najbardziej czczonych w antycznym świecie. Otoczona dwukolumnowym portykiem, wiele razy plądrowana i palona, wciąż wzbudza zachwyt wśród turystów. Niedaleko tego cennego dla archeologów miejsca znajduje się piękna plaża Altinkum, z dobrze rozbudowaną bazą noclegową. Akbük jest kolejnym kurortem w regionie, posiadającym doskonałe hotele leżące przy plaży.

Aydın / Folk Dance

Aydın / Apollon

Konya / Beyşehir / Sille Villiage / Aya Eleni

Aydın / Doğanbey Village

Pomimo że historia Geyre (Aphrodisias) ginie we mrokach przeszłości, wiemy, że miasto dedykowane było Afrodycie – bogini piękna i miłości, a swój rozkwit przeżywało w I wieku p.n.e. Podczas wykopalisk znaleziono tu wspaniałe antyczne budowle. Budynki miejskie są wykonane z marmuru, wykutego z wielką precyzją. Są to świątynie, posągi, łaźnie, teatry i stadion. W świecie antycznym znany był kunszt miejscowych rzemieślników, którzy potrafili wykuć i wyrzeźbić w marmurze wspaniałe prace.

Aphrodisias stało się centrum sztuki rzeźbiarskiej antyku. Wiele z tutejszych prac zostało wystawionych w lokalnym muzeum. Najlepiej zachowanymi ruinami są tu teatr i bouleuterion. 35 km na wschód od Aydin leży Sultanhisar, w którym organizowany jest Festiwal Kultury i Sztuki. Nieopodal, pośród cichych gajów oliwnych, znajdują się ruiny antycznej Nysy, w II wieku n.e. słynnego ośrodka nauczania.