Troja Stanoisko Archeologiczne


Wakacje W Cieniu Troi

 

Co roku około 500 tysięcy zwiedzających spaceruje między ruinami Troi, które zostały ustanowione Parkiem Narodowym, szukając śladów legendarnej metropolii i doświadczając miasta, gdzie żyli i umierali mitologiczni bohaterowie.

KOŃ CZYLI CO?

Zarówno postać Homera, poety z VIII w p.n.e, autora poświęconego wojnie trojańskiej eposu Iliada, jak też samej Troi – miasta z epoki brązu – sytuują się gdzieś w szarej strefie między mitem a historyczną prawdą. I nie bardzo wiadomo, w jakich proporcjach te dwa składniki są pomieszane. Weźmy takiego konia trojańskiego. Jaki, czy może raczej czym był? Koncepcji jest kilka.

10 000 ludzı żyło w kwıtnącej troı epokı brązu. na wzgórzu hıssarlık w dzısıejszej turcjı, strategıcznym dla kontrolı szlaków handlowych, przez wıekı ıstnıało 9 ośrodków mıejskıch.

8800 sztuk wyrobów ze złota. srebra ı mıedzı składa sıę na tzw. skarb prıama, który w xıx w. odkrył heınrıch schlıemann, prowadząc wykopalıska z ılıadą w dłonı.

10 lat trwało wedłg homera oblężenıe troı zakończone podstępem z konıem. zdobyte przez achajów mıasto było prawdopodobnıe vıı kolejnym na wzgórzu hıssarlık.

Przed pojawieniem się artylerii wyłomów w fortyfikacjach dokonywano za pomocą wież oblężniczych i taranów. Taran spod Troi mógł mieć głowicę w kształcie końskiego łba lub osłonę z końskich skór. Warto zauważyć, że ludzie obsługujący taran tkwili w jego wnętrzu

Być może istotą homeryckiego wątku nie jest koń, tylko fortel, a zatem dokładnie to, co dziś w języku oznacza frazeologizm „koń trojański” (ukryte niebezpieczeństwo). Rzeczywisty podstęp mógł być nie dość spektakularny i poeta postanowił ubarwić swoją opowieść.

Posejdon był greckim bogiem mórz i trzęsień ziemi, a wśród poświęconych mu zwierząt obok delfina był też koń. Stąd według jednej z koncepcji koniem trojańskim była interwencja Posejdona, czyli trzęsienie ziemi, które nadkruszyło mury miasta.

Troja - Stanoisko Archeologiczne

Troja - Stanoisko Archeologiczne

Troja jest jednym z najbardziej znanych miast antycznego świata

Do Turcji warto się wybrać z wielu powodów powodów. Jednym z nich jest historia tego niezwykłego kraju, którą tego lata możemy zgłębiać wśród ruin starożytnej Troi.

 

SZLAKIEM HOMERA

Region Troi, nazywany Wzgórzem Hisarlık, położony w granicach tureckiej prowincji Çanakkale, to miejsce związane z tematem epopei “Iliada i Odyseja” Homera. Zostało ono odkryte podczas prac wykopaliskowych prowadzonych pod kierownictwem niemieckiego archeologa Heinricha Schliemanna w 1871 roku. Dziewięć warstw widocznych w tym regionie dowodzi, że antyczne miasto Troja istniało nieprzerwanie przez ponad 3000 lat! Cywilizacje zamieszkujące Anatolię, region Morza Egejskiego oraz Bałkany spotykały się właśnie w Troi, co świadczy o tym, że było to jedno z najważniejszych miast antycznych. W 1998 roku Troja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z okazji 20-lecia tego wydarzenia, rok 2018 został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji „rokiem Troi”. Przez cały rok, w Turcji i za granicą, są organizowane wszelkiego rodzaju wydarzenia sportowe, promocyjne, kulturalne w tym szczególnie te związane ze sztuką, takie jak, spektakle teatralne, wystawy i festiwale.

MIASTO MITYCZNYCH BOHATERÓW

Co roku około 500 tysięcy zwiedzających spaceruje między ruinami Troi, które zostały ustanowione Parkiem Narodowym, szukając śladów legendarnej metropolii i doświadczając miasta, gdzie żyli i umierali mitologiczni bohaterowie. Pierwsze miasto Troja założone w 3000 r. p.n.e. w latach 2500 p.n.e zostało zniszczone podczas trzęsienia ziemi. Wiadomo też, że w latach wcześniejszych w tej okolicy znajdowały się osady ludzkie. Przypuszcza się, że miasto Dardanos zostało założone jeszcze przed powstaniem Troi.

 

CZTERY TYSIĄCE LAT HISTORII

Muzeum Troi, zbudowane w pobliżu ruin Troi, zostanie otwarte dla zwiedzają- cych w czerwcu br. Zapozna nas ono z przeszłością i teraź- niejszością tego niezwykłego miasta, z wyobrażeniem i prawdą o tym miejscu i sprawi, że odwiedzający będą chcieli spę- dzić więcej czasu na zgłębianiu tajemnic i bogatej historii tego miejsca. Historia dzieł pokazywanych w Muzeum Troi sięga 4000 lat. Oglądając je można lepiej poznać Troję, mitologię, geografię, kulturę oraz historię wykopalisk archeologicznych regionu. Opowiadają one o kulturach i miastach, które rozwijały się i upadały, a przeszły do historii dzięki eposowi “Iliada” Homera. Dobry kierunek na tegoroczne wakacje!