Witajcie w Turcji! Kapadocja


Kapadocja przypomina swoistą wystawę kolorowych balonów

 

Większość spośród kapadockich „baśniowych kominów” oraz wykutych w skale kościołów znajduje się w Nevşehir. Są one rozsiane na terenach Ürgüp, Avanos i Göreme. Dolina Göreme może poszczycić się spektakularnymi krajobrazami stworzonymi siłami erozji, a także licznymi wydrążonymi w skałach świątyniami. Dekoracje znajdujące się wewnątrz tych świątyń to unikalne przykłady sztuki bizantyjskiej z okresu post-ikonoklastycznego. W okolicy można zobaczyć także osady założone jeszcze przez prehistorycznych mieszkańców tych terenów oraz podziemne miasta, które były zamieszkałe od IV w. n.e. Göreme zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Udało się tutaj zachować wyjątkowe, harmonijne połączenie naturalnych i kulturowych elementów krajobrazu.

Historyczne miasto Göreme posiada dużą ofertę aktywności na świeżym powietrzu

Göreme i jego okolice znajdują się w odległości 10 km od Nevşehir. Uważa się, że tereny te stanowiły w czasach rzymskich nekropolię mieszkańców Venessy (Avanos).

Odwiedzających dolinę urzekają natomiast przede wszystkim skalne kościoły: Durmuş Kadir, Yusuf Koç, El Nazar, Saklı, Meryem Ana (Kościół Dziewicy Maryi) czy Kılıçlar.

Muzeum na otwartym powietrzu w Göreme znajduje się w miejscu, Nevşehir w którym Bazyli Wielki i jego bracia ujednolicili dogmaty chrześcijaństwa.

Detale architektoniczne i freski w Kościele Tokalı (Tokalı Kilise), Klasztorze Zakonników i Zakonnic, Kaplicy św. Bazylego oraz kościołach: Elmalı (Jabłka), Yılanlı (Wężowym), Karanlık (Ciemnym) czy Çarıklı (Sandałowym) prezentują się okazale, w żywych kolorach – tak jakby dopiero co powstały.

W odległości 2 km od Göreme znajduje się Çavuşin – jedna z najstarszych osad ludzkich w regionie. Warto zwrócić uwagę także na kościół w Çavuşin ze względu na niezwykły układ zdobiących go fresków

Niegdyś istotnym ze strategicznego punktu widzenia miejscem było położone w odległości 6 km od Ürgüp Ortahisar.

Zobaczyć można tutaj obronną cytadelę oraz doskonałe przykłady charakterystycznej dla Kapadocji architektury, skupione wokół podstawy twierdzy.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest kościół Üzümlü w zachodniej części miejscowości.

Przystanek Na Jedwabnym Szlaku

Przykładem sztuki sakralnej jest kościół świętego Teodora oraz kościół Pancarlık znajdujące się w Ürgüp, 20 km na wschód od Nevşehir. Z kolei 6 km na południe od Ürgüp mieści się Mustafapaşa (Sinasos), miasto słynące ze zdobień wyrzeźbionych w kamieniu. Kaplica św. Bazylego przyozdobiona jest motywami, które odzwierciedlają myśl okresu ikonoklazmu. Podróż balonem nad Kapadocją to przeżycie, które nie ma sobie równych.

Ścigając się w podniebnym rejsie z gołębiami, spoglądamy w dół na świat tajemniczych i doskonałych pod względem artystycznym kościołów oraz skalnych piramid, stożków, grzybów oraz kapeluszy „baśniowych kominów”. Ürgüp słynie ponadto ze swoich win, produkowanych w tym regionie od tysięcy lat. Nie sposób nie skosztować karmazynowego czy mgliście białego napoju pochodzącego z urodzajnych winnic Kapadocji. I choć niektórzy lokalni winiarze przyjęli nowoczesne techniki produkcji wina, wielu producentów wciąż pozostaje wiernych starożytnym metodom, które przetrwały próbę czasu.