Uzdrowıska I Źródła Termalne


Setki źródeł termalnych oraz uzdrowisk wyznaczyły geotermalny pas w Anatolii już w czasach imperiów Rzymskiego, Bizantyjskiego i Osmańskiego

STAROŻYTNI

Rzymianie jako pierwsi odkryli, że liczne źródła termalne w Azji Mniejszej posiadają wyjątkowe właściwości lecznicze. Niedaleko wód Pamukkale zbudowali miasto Hierapolis. Cesarz bizantyjski Justynian wzniósł łaźnie u stóp góry Uludağ w Bursie, gdzie tryskają naturalne gorące źródła Çekirge, aby jak najlepiej wykorzystać ich dobroczynne właściwości. W różnych miejscach kraju znajdziemy też liczne kąpieliska termalne założone przez sułtanów osmańskich. Dziś Turcja jest jednym z siedmiu państw posiadających bogate zasoby geotermalne oraz jednym z wiodących krajów europejskich jeśli chodzi o terapię geotermalną.

Zachodnia Anatolia to region szczególnie obfitujący w gorące źródła – po turecku kaplıca. Ludzie szukają tutaj remedium na liczne problemy zdrowotne i dolegliwości. Niektóre wody termalne mają po prostu działanie relaksacyjne, podczas gdy innym przypisuje się szczególne właściwości prozdrowotne. Zarówno jedne, jak i drugie rodzaje SPA znajdują się pod zarządem Ministerstwa Zdrowia i jako takie spełniają restrykcyjne standardy odnoszące się do higieny. Większość spośród najlepszych tureckich hoteli posiada własne centra SPA i kluby oferujące najnowsze terapie zdrowotne i upiększające.