Hagia Sophia: przewodnik dla zwiedzających

Dla wszystkich zainteresowanych w dalekosiężnym historii miasta Stambułu, to doskonała ekspozycja ma dobrą pracę pokrycia wszystkich baz. Wyświetlacze przekazać historię prawa miasta z legendą jego powstania aż do jego czasów osmańskiego.

Hagia Sophia

Wielkie stare Ayasofya miał historię tak złożone, jak na miasto to siedzi. Zaczynając swoje życie, jak Hagia Sophia Church (Kościół Mądrości Bożej), został przekształcony w meczet po podboju osmańskiego i jest obecnie muzeum

History

Pierwszy kościół w tym miejscu został wybudowany przez Konstantyna Wielkiego w 326 rne, ale to było później spłonął. Kolejny kościół, który wzrósł w tym miejscu zostaje zniszczony podczas powstania Nika. Za panowania cesarza Justyniana kościół został przebudowany na większą skalę z budowy odbywa się między AD 532 i 537. Zbudowany z jawnym zamiarem wyprzedzając w splendorze wszystkie budynki starożytności, jego budowa włączone wiele klasycznych elementów z rzymskich i greckich stron splądrowali ich kamieniami. Duża liczba kolumn zostały przywiezione do Konstantynopola z świątyń w całej Azji Mniejszej, Grecji i we Włoszech, a najdrobniejsze marmury i najszlachetniejsze metale były używane. Mówi się, że całkowity koszt budowy to 360 cetnar złota i że 10.000 robotnicy byli zatrudnieni w budownictwie

Layout

Pomiar 75 m długości, 70 m szerokości i 58 m wysokości (od podłogi do szczytu kopuły), Aya Sofya jest mamuta przestrzeni. W przedsionku exonarthex (zewnętrzna) i soboty (wewnętrzna przedsionku) istnieją drobne mozaiki wczesnych chrześcijańskich. Podczas kadencji budynku jako meczet pracy zostały one pokryte wapnem, ale na podstawie rekonstrukcji od 1931 roku, kiedy Aya Sofya stał się muzeum, jest najczęściej narażona te piękne dzieła jeszcze raz. Szczególnie interesujące jest 9. wieku figura Chrystusa Pantokratora nad Imperial Drzwi (główny sieni) oraz mozaika Chrystusa Enthroned otoczonym cesarzowej Zoe i cesarza Konstantyna IX w górnej galerii.

Museum Highlights

Wnętrze jest fascynująca mieszanka zarówno Bizantyjskiego i Osmańskiego świetności. Jest on oświetlony przez niezliczone okna i zdominowana przez wspaniały centralną kopułą z 32 m średnicy. Ogromne okrągłe drewniane tablice, na głównych filarach są wpisane w skrypcie złota z nazwiskami czterech pierwszych kalifów. W absydzie jest mihrab (nisza wskazująca kierunek Mekki).

Powiązane Posty

  • thumb1 Aspendos
  • thumb2 Bergama
  • thumb3 Çatalhöyük
  • thumb4 Efezie
  • thumb1 Hagia Sophia
  • thumb2 Laodikeia
  • thumb3 Muzeum
  • thumb3 Nemrut
  • thumb3 Selçuk
  • thumb3 Troy

O Turcji

Krajobraz Turcji jest zachwycający. Niczym kilkusetletni turecki dywan ukazuje wzory, które ukształtowały się przez stulecia.

Turcja i Polska

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Osmanami (Imperium Osmańskim) i Królestwem Polskim zostały nawiązane w 1414 roku, ponieważ oba państwa były bezpośrednimi sąsiadami od późnego średniowiecza do końca 18. wieku.

600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych było obchodzone w 2014 roku.

Kontakt

Ul. Krakowskie Przedmiescie 19/1
Warszawa, Polski
+48 22 826 62 88 - 89

Email: info@turcja.org.pl
Website: www.turcja.org.pl

Turcja Broszury