Przewodnik gościa do Çatalhöyük: wykopaliska i historia

Çatalhöyük wykopu stworzył pierwsze strony gazet w 1960 roku, kiedy dig był pod kontrolą archeolog James Mellaart. Co jego zespół odkrył, było ogromnym 9000 roku stara osada neolityczna, która zaszokowała świat. Dziś turyści mogą zobaczyć miejsce, które stało się ważnym atrakcją w regionie. Około 18 m wysokości i 12 ha powierzchni, kopiec rozliczenie Çatalhöyük jest częścią znacznie większego kompleksu obejmującego łącznie 21 ha, z czego tylko około 5% dotychczas wydobyty. Datę najwcześniejszej osady został wprowadzony w 6250 roku pne, podczas gdy ślady ognia sugerują, że ostatni z dziesięciu osiedli odkrytych zostało opuszczone około 5400 pne. Çatalhöyük kopiec to tylko jedno z wielu miejsc na rozległych Konya Plains znanych zostały zajęte między 7 i 3 tysiąclecia pne. Nowsze sedymentacji od tego czasu wydanego wiele kopce rozrachunku nie do poznania, a praktycznie cała płaszczyzna została doprowadzona pod pługiem. Najwcześniejsze poziomy w Çatalhöyük teraz leżą pochowani niż 2 m poniżej powierzchni otaczającej równiny.

Understanding Çatalhöyük

Do mieszkania wydobytych w Çatalhöyük okazały się zadziwiająco podobne w konstrukcji do tradycyjnych budynków nadal widoczne dzisiaj. Tylko lay-out osady okazały uderzająco odmienne. Domy, każdy z grubsza 25 mkw w okolicy, były płaskim dachem, z pojedynczym odstępem dziennym i spiżarni. Ponadto do ławki, paleniska i piekarnika, pokoje zostały wyposażone w platformy, prawdopodobnie używane do pracy i spania na, ale także dla pochówków. Zmarli zostali na otwartej przestrzeni poza rozliczenia, aż zwierzęta sprzątające rozebrał szkielet czyste. Ubrany w ich ubrania były następnie pochowany obok lub pod platformami do spania, kontynuując swój udział, by tak rzec, w życiu rodzinnym. Osada miała żadnych ulice jako takie, prostokątne domy są blisko pogrupowane w dużych blokach z tu i tam, dziedziniec służąc jako latryny i wysypisko śmieci. Domy zostały wprowadzone przez drewnianą drabinę, American pueblo stylu za pomocą dymu dziurę. Podłoga była zbita błoto, błoto mury z cegieł z mułu, gipsu i wapna renderowania. Trzciny zostały wykorzystane do wzmocnienia dachu. Czasami było drewnianym szkieletem. Zadziwiająco ze względu na podatność na wietrzenie błocie, niektóre cegły jest nadal wyraźnie rozpoznawalne. Ogień musiał przypadkowo "upieczony" cegły, hartowanie je i czyniąc je bardziej odporne na warunki atmosferyczne

The Settlement

Çatalhöyük był prawie na pewno jednym z największych osiedli Nowy epoki kamiennej, z liczbą ludności około 8000 składa się z trzech różnych typów etnicznych: Eurafrican (59%), Alpine (24%) i Morza Śródziemnego (17%). Mężczyźni mieli średnią wysokość 170cm i długości życia 34 lat, kobiety 155 cm i około 30 lat. Gospodarka, choć głównie agrarnej - również w oparciu statki - pszenicy, owoców i warzyw Uprawa za pomocą prostych metod nawadniania, hodowli stada oraz niektórych połowów. Szeroka gama artefaktów zostały wyprodukowane w tym obsydianowych broni i narzędzi, przedmiotów kultu i przedmioty codziennego użytku, wykonane z kości, skóry, drewna i koszykarstwa. Ten podział pracy między rolników i rzemieślników dała osada charakter prawdziwie miejskiego i czyni Çatalhöyük jednym z najstarszych miast na świecie. Jego powiązania handlowe osiągnęły tak odległych miejsc, jak Cypr, Syrii i Mezopotamii. Osada nie miał ścian chroniących go, co może odpowiadać za ewentualne zniszczenia niektóre 7500 rok temu

Myths and art

Wśród najważniejszych skarbów Muzeum Archeologicznego w Stambule są znaleziska sprowadzone z Libanu przez Ottoman archeologa Osman Hamdi Bey. Bogata skarbnica sarkofagów, że odkryła w Sydonie (w południowym Libanie) wynosi od królewskiej nekropoli starożytnego Sydonu za. W szczególności wspaniały Sarkofag Aleksandra, z jego skomplikowanej opisie macedońskiej armii walczy Persów i sarkofagiem żałobników, 18 figur żałoby kobiet, są wspaniałe przykłady bogatej grób sztuki 4 wieku przed naszą erą. Jak również Sydonu buforować w kolekcji znajdują się sarkofagi znalezione w całym Imperium Osmańskiego. Najbardziej wyjątkowo piękne przykłady nie do pominięcia są 5 wpne Sarkofag z satrapa, licyjskiego Sarkofag (około 400 pne) i 3rd wne Sidamara Sarkofag z Konya. Istnieją również dobrze stela pogrzebowa i rzeźbionych kamieni.

Museum Highlights

Powiązane Posty

  • thumb1 Aspendos
  • thumb2 Bergama
  • thumb3 Çatalhöyük
  • thumb4 Efezie
  • thumb1 Hagia Sophia
  • thumb2 Laodikeia
  • thumb3 Muzeum
  • thumb3 Nemrut
  • thumb3 Selçuk
  • thumb3 Troy

O Turcji

Krajobraz Turcji jest zachwycający. Niczym kilkusetletni turecki dywan ukazuje wzory, które ukształtowały się przez stulecia.

Turcja i Polska

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Osmanami (Imperium Osmańskim) i Królestwem Polskim zostały nawiązane w 1414 roku, ponieważ oba państwa były bezpośrednimi sąsiadami od późnego średniowiecza do końca 18. wieku.

600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych było obchodzone w 2014 roku.

Kontakt

Ul. Krakowskie Przedmiescie 19/1
Warszawa, Polski
+48 22 826 62 88 - 89

Email: info@turcja.org.pl
Website: www.turcja.org.pl

Turcja Broszury