Starożytne miasto Aspendos: gość Przewodnik

Aspendos

Rzekę Köprü można pokonać pięknym mostem seldżuckim, wiodącym do Aspendos. Droga ta prowadzi przez Centrum Jubilerskie, wprost do doskonale zachowanego teatru antycznego mieszczącego 15 tysięcy osób. Jest on używany do dziś – jego doskonała akustyka, scena oraz galerie świadczą o sukcesie antycznych architektów. Nieopodal znajdują się szczątki bazyliki, agory i jednego z największych akweduktów w Anatolii. Ci, którzy kiedykolwiek zastanawiali się, jak złoty pył staje się dziełem sztuki lub jak rzeźbi się drogie kamienie, koniecznie muszą odwiedzić Centrum Jubilerskie w Aspendos, gdzie można obejrzeć proces tworzenia biżuterii na każdym jego etapie.

Teatr

Szerokie żyzne tereny Alanyi są przeciwieństwem niekończących się plaż wschodniej Antalyi. Doskonale wyposażone ośrodki turystyczne, zbudowane w dobrze zachowanych miejscach historycznych, dają mnóstwo możliwości spędzania czasu. Perge (18 km od Antalyi) było bardzo ważnym miejscem starożytnej Pamphylyi, pierwotnie zbudowanym przez Hetytów ok. 1500 roku p.n.e. Św. Paweł odwiedził to miasto podczas swojej pierwszej misji. Scena teatru ma bogato zdobione reliefy i inne rzeźbienia. Archeolodzy amatorzy na pewno będą chcieli zobaczyć piękne bramy miasta otoczone przez dwie duże wieże, długą kolumnadę pokrytą mozaikami, biegnące wzdłuż sklepiki, wielką agorę wraz z łaźniami publicznymi i salą ćwiczeń.

Acropolis

Miłośnicy kąpieli, wodnych i słonecznych, na pewno zakochają się w Belek, nowoczesnym luksusowym centrum turystycznym, znajdującym się 40 km od Antalyi, będącym rajem dla graczy w golfa. Narodowy Klub Golfowy, zlokalizowany w Belek, oferuje grę na osiemnasto- i dziewięciodołkowym polu. Goście mogą spróbować tu doskonałej kuchni tureckiej, a wieczorem bawić się w dyskotekach pod gołym niebem.

Aqueduct

Na północnym wschodzie Antalyi, tuż przy zakręcie do Taşağıl i Beşkonak, znajduje się malownicza trasa prowadząca do Narodowego Parku Kanionu Köprülu. Kręta droga, prowadząca do górskich strumieni, wiedzie pomiędzy dziewiczymi lasami cedrowymi. Warto tu zwolnić kroku, bo widok za każdym zakrętem jest jeszcze piękniejszy niż przed chwilą. Park, znajdujący się 92 km od Antalyi, jest doliną dzikiego piękna, fauny i flory. Kanion ciągnie się przez 14 km wzdłuż Rzeki Köprü i w niektórych miejscach osiąga głębokość nawet 400 m. Okolica usiana jest restauracjami rybnymi. Rzymski Most Oluk, który łączy ze sobą krawędzie kanionu, oraz Most Büğrüm nad Strumieniem Kocadere, są przykładami inżynierskiego geniuszu antycznego.

Powiązane Posty

  • thumb1 Aspendos
  • thumb2 Bergama
  • thumb3 Çatalhöyük
  • thumb4 Efezie
  • thumb1 Hagia Sophia
  • thumb2 Laodikeia
  • thumb3 Muzeum
  • thumb3 Nemrut
  • thumb3 Selçuk
  • thumb3 Troy

O Turcji

Krajobraz Turcji jest zachwycający. Niczym kilkusetletni turecki dywan ukazuje wzory, które ukształtowały się przez stulecia.

Turcja i Polska

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Osmanami (Imperium Osmańskim) i Królestwem Polskim zostały nawiązane w 1414 roku, ponieważ oba państwa były bezpośrednimi sąsiadami od późnego średniowiecza do końca 18. wieku.

600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych było obchodzone w 2014 roku.

Kontakt

Ul. Krakowskie Przedmiescie 19/1
Warszawa, Polski
+48 22 826 62 88 - 89

Email: info@turcja.org.pl
Website: www.turcja.org.pl

Turcja Broszury