Rize Niezapomniane wyprawy na łono natury


Tętniący życiem region

Region Morza Czarnego to fascynujące miejsce, które obróci w pył uproszczony wizerunek Turcji, który być może do tej pory mieliście zakodowany w głowie

 

Żywa zieleń wilgotnego, bujnie porośniętego roślinnością regionu czarnomorskiego wprawia w zdziwienie wszystkich tych, którzy spodziewali się w Turcji wyłącznie surowego krajobrazu stepowego. Pogórze czarnomorskie zdobią natomiast kolorowe, kwieciste łąki i zielone lasy porastające zbocza górskie. Podczas gdy w otulonych mgłą niższych, przybrzeżnych partiach terenu panuje wilgotny klimat, wędrując wyżej, możecie odetchnąć świeżym, górskim powietrzem i cieszyć się słońcem.

Rize / Ayder Plateau

Rize / Zilkale

Rize / Traditional Corn Bread

Rize

Rize położone jest u wschodnich wybrzeży Morza Czarnego. Miasto wybudowano na zboczu górskim porośniętym krzewami herbacianymi, które przypominają puchate, szmaragdowozielone poduszki. Krajobraz Rize jest nieziemsko piękny. Możecie przechadzać się tu pośród aromatycznych herbacianych krzewów, wspinać się pod górę wśród bujnych lasów, a następnie położyć się na zielonej trawie porastającej płaskowyże, położone tuż pod górskimi szczytami. Jeziora lodowcowe, wodospady oraz gorące źródła Rize potrafią wzmocnić ciało i odświeżyć umysł. Wspaniały widok na całe Rize roztacza się z Parku Ziraat.

Warto delektować się tym pięknym krajobrazem ze szklaneczką doskonale zaparzonej herbaty w dłoni. Zapewne zechcecie odwiedzić również imponujący Zamek Genueński oraz XVI-wieczny Meczet İslampaşa Kurşunlu. Waszą uwagę przykuje także bez wątpienia dawna posiadłość Mataracı Mehmeda Efendi. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Atatürka. W środku ekspozycje ukazują różnorodne przedmioty należące do tureckiego przywódcy, jak również regionalne artefakty etnograficzne. Warto zwrócić również uwagę na miejscowe perełki architektoniczne, wspaniale ilustrujące mistrzostwo, jaką lokalna ludność osiągnęła w budowaniu domów z drewna i ciosanego kamienia.

Rize / Traditional Foods

Rize / Fırtına Valley / Çinçiva Bridge

Rize / Tea Harvest

Skręcając w głąb lądu po minięciu Ardeşen i zjeżdżając z głównej drogi prowadzącej z Rize, dotrzecie do przepięknego, niewielkiego miasteczka Çamlıhemşin. Nieopodal znajduje się Fırtına Vadisi (Dolina Burz) – idealne miejsce na spływy kajakowe, a także piękny Zamek Zil (Kale-i Zir) oraz stary most kamienny. Po spacerze po falujących łąkach Ayder możecie zrelaksować się w tutejszych gorących źródłach. To również idealne miejsce dla miłośników wypraw górskich, którzy zamierzają zdobywać Góry Kaçkar. Ten szmaragdo-wozielony łańcuch górski to jedno z najciekawszych pasm w Turcji, jednocześnie wysoko stawiających poprzeczkę wspinaczom. Cały łańcuch górski Kaçkar znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Kaçkar.

Z kolei w górach ciągnących się na południe od Rize znajduje się Anzer – ulubione miejsce kochających wyprawy w pięknej scenerii. Zobaczycie tu mnóstwo różnorodnych kwiatów, z których nektaru powstaje słynny, pełen składników odżywczych miód Anzer. Pomiędzy płaskowyżami Anzer i İkizdere mieści się Wąwóz İkizdere – idealne miejsce dla wielbicieli lotniarstwa. Stąd rozpościera się także spektakularny widok na okolicę. Nie wyjeżdżajcie z Rize zanim nie zbadacie jego linii brzegowej podczas wyprawy łodzią. Koniecznie odwiedźcie także miasteczka Çayeli, Pazar, Ardeşen, Of czy Fındıklı, gdzie możecie delektować się subtropikalnym klimatem, bujną roślinnością oraz noclegiem w tradycyjnym domku górskim

Rize / Fındıklı Houses

Rize / Pazar / Kızkalesi

Rize / Kavron Valley

Łańcuchy górskie północnej Turcji wznoszą się równolegle do wybrzeża. Tworzą szczelną ścianę oddzielającą Morze Czarne od płaskowyżów Anatolii.

Rzeźba terenu tego rejonu Turcji bardzo różni się od ukształtowania zachodniej Anatolii, gdzie grzbiety górskie rozchodzą się promieniście od centralnego płaskowyżu niczym palce dłoni. W regionie czarnomorskim jeden łańcuch górski wypiętrza się tuż na wybrzeżem – często dzieli go od brzegów morza zaledwie 50 km. Do tej rzeźby terenu dopasowały się rzeki, których koryta biegną równolegle do wybrzeża póki nie znajdą szczeliny w masywie górskim.

Przez takie rozpadliny rzeki uchodzą prosto do morza. Gęste lasy iglaste pokrywają zbocza gór, podczas gdy na niższych piętrach oraz w dolinach, pośród bujnej roślinności, ziemia daje obfite plony rolne. Wzdłuż linii brzegowej ciągną się kilometry pięknych i niezatłoczonych plaż. Można tu oddać się kąpieli słonecznej, popływać, zrelaksować się. Wiosną łąki porastające wzgórza wschodniej części regionu pokrywają się dywanami delikatnych dzikich kwiatów.

Rize / Kaçkar Mountains / Heli-skiing

Rize / Kaçkar Mountains / Heli-skiing

Rize / Kaçkar Mountains / Heli-skiing

Tradycyjną, rodzimą architekturę regionu reprezentują tu zarówno drewniane domki charakterystyczne dla wiosek rybackich, jak i zabudowa osad położonych w górach. Wilgotny klimat i żyzna gleba sprzyjają rolnictwu. Uprawia się tu m.in. herbatę, tytoń, kukurydzę i orzechy laskowe. Niezwykłemu urokowi tego urozmaiconego krajobrazu nie może oprzeć się żaden miłośnik natury: czy to pieszy turysta, czy amator wspinaczki górskiej, czy wielbiciel kajakarstwa, czy też każdy, kto chciałby poznać bliżej ten region – zarówno na siodełku roweru górskiego, jak i zza kierownicy jeepa.

Najpiękniejsze krajobrazy górskie Regionu Morza Czarnego można podziwiać w prowincjach Sinop (Synopa), Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane i Bayburt. W całej Turcji rejony górskie i styl życia ich mieszkańców odgrywają istotną rolę w kulturze regionalnej. Region ten zakwalifikowano więc jako Strefę Rozwoju Turystyki Górskiej i Ekoturystyki, co umożliwiło rozwój infrastruktury nakierowanej na aktywne spędzanie czasu: m.in. na kemping, grę w golfa, narciarstwo, alpinizm jaskiniowy, paralotniarstwo, rafting czy jazdę konną.

Rize / Sparrow Hawk

Rize / İkizdere / Çağrankaya Plateau

Rize / Traditional Musician

Odrestaurowano chatki rybackie w miejscowościach Şile, Akçakoca, Amasra, Cide, Çaylıoğlu i Synopa, a następnie przekształcono je w obiekty turystyczne. Celem tych wszystkich działań jest uczynienie z pogórza czarnomorskiego ważnego rejonu ekoturystyki, z polami kempingowymi zlokalizowanymi wokół obszarów chronionych. Oprócz swego naturalnego piękna oraz licznych możliwości aktywnego spędzania czasu, Region Morza Czarnego obfituje w skarby historii i kultury. Osadnictwo ludzkie na tym obszarze sięga XII w. p.n.e. Przez region przebiegają szlaki łączące Europę i Azję, które czyniły go od zawsze niezwykle pożądanym i

atrakcyjnym terenem. Dlatego też ziemie te przechodziły spod jednego panowania pod kolejne: znajdowały się w granicach królestwa Pontu, starożytnego Rzymu, podbijały go plemiona tureckie oraz Mongołowie. Wszystkim zależało na sprawowaniu kontroli nad tym regionem. Po zdobyciu Konstantynopola w 1453 r. ziemie te stopniowo były podbijane i włączane do imperium Osmanów. Wszystkie wymienione kultury pozostawiły żywe ślady swojej obecności nad Morzem Czarnym. Do dziś możemy je obserwować w tradycjach i stylu życia współczesnych mieszkańców regionu.