Artvin Symfonia Barw


Tętniący życiem region

Region Morza Czarnego to fascynujące miejsce, które obróci w pył uproszczony wizerunek Turcji, który być może do tej pory mieliście zakodowany w głowie

 

Żywa zieleń wilgotnego, bujnie porośniętego roślinnością regionu czarnomorskiego wprawia w zdziwienie wszystkich tych, którzy spodziewali się w Turcji wyłącznie surowego krajobrazu stepowego. Pogórze czarnomorskie zdobią natomiast kolorowe, kwieciste łąki i zielone lasy porastające zbocza górskie. Podczas gdy w otulonych mgłą niższych, przybrzeżnych partiach terenu panuje wilgotny klimat, wędrując wyżej, możecie odetchnąć świeżym, górskim powietrzem i cieszyć się słońcem.

Artvin / Hopa - Aerial View

Artvin / Kaçkar Mountains

Artvin / Papart Plateau

Artvin / Arhavi - Aerial View

Artvin / Şavşat Plateau

Artvin

Kręta, wijąca się górska droga doprowadzi was do Artvinu – jednego z ważniejszych miast Regionu Morza Czarnego. Skalisty krajobraz wokół miasta wieńczą ruiny twierdz, takich jak XVI-wieczny Zamek Ferhatlı. Artvin to urokliwe miasto, pełne pięknych tureckich domów w starym stylu, typowym dla regionu. Łagodny klimat orzeźwia przyjeżdżających tu latem turystów. Co roku w czerwcu do Artvinu zjeżdżają rzesze gości, jak również ubranych na kolorowo okolicznych mieszkanców Przyciąga ich Festiwal Kafkasör, którego główną atrakcją są walki byków.

Miłośnicy mocnych wrażeń mogą spróbować z kolei raftingu z nurtem dzikiej, ale pięknej rzeki Çoruh. W średniowieczu rejon Artvinu znalazł się pod panowaniem Gruzji. Stąd też okolice te są najlepsze jeśli chodzi o odkrywanie zabytków gruzińskich. Malownicze drogi wiodące przez prowincję prowadzą do ruin kościołów oraz opuszczonych osad, stanowiących świadectwo dawnych dziejów. Do najlepiej zachowanych kościołów należą świątynie w Barhal i İşhan, położone w majestatycznych Górach Kaçkar.

Artvin Şavşat - Artvin Şavşat

Artvin / Borçka - Karagöl

Artvin / Ardanuç

Artvin / Borçka - Karagöl

Artvin / Şavşat

Z Barhal wyruszyć można również na wspaniałą przejażdżkę konną. Kilka kościołów znajduje się też w Bağbaşı i Çamlıyamaç, niedaleko drogi na Erzurum, za Wodospadami Tortum i dziewiczym Jeziorem Tortum. Kolejne gruzińskie kościoły i osady mieszczą się niedaleko Yusufeli, w Dörtkilise, Köprügören i Tekkale. Samo miasto Yusufeli to również doskonała propozycja dla tych miłośników przyrody, którzy chcieliby na przykład wspiąć się na wysokość 4000 m.

Na wschód od Artvinu położona jest dawna stolica Gruzji, Ardanuç, ze swym słynnym zamkiem, który wznosi się nad najdłuższym wąwozem w całym regionie. W odległości 71 km na wschód od Artvinu znajduje się Şavşat, wysokogórska wioska otoczona łąkami pełnymi kwiatów, fruwających motyli, rwących potoków oraz urokliwych drewnianych domów.

Artvin / Yusufeli

Artvin / Yusufeli

Artvin / Castle

Artvin / Papart Plateau

Artvin / Papart Plateau

Lokalna organizacja zrzeszająca kobiety założyła tu centrum kształcenia w sztuce tkackiej – wszystko po to, aby zachować i kontynuować tradycję tkania typowych dla regionu dywanów i kilimów. Park Narodowy Doliny Hatila zajmuje powierzchnie około 170 km2 i znajduje się 10 km od Artvinu, u zbiegu rzeki Çoruh i potoku Hatila. Kaniony ze stromymi klifami i pionowymi, urwistymi zboczami można zobaczyć na całym obszarze parku. Na tym terenie rośnie bujnie zarówno

roślinność typowa dla regionu czarnomorskiego, jak i roślinność śródziemnomorska. Do zwierząt żyjących na obszarze parku należą niedźwiedzie, jelenie, wilki, lisy i orły. Specjalnie wykonane ule, umieszczone na szczycie drewnianych pali, są domem dla pszczół, które wytwarzają słynny miejscowy miód. Park Narodowy Karagöl-Sahara położony jest w odległości 17 km od Şavşat, po drodze do Ardahanu. Obszar parku obejmuje piękne jezioro górskie Karagöl oraz znany Płaskowyż Sahara.

Artvin / Şavşat Plateau

Artvin / Hatila Valley

Artvin / Şavşat - Arselen Plateau

Artvin / Dam and Çoruh River

Artvin / Şavşat Plateau

Do jeziora (25 km na północny wschód od Şavşat) można dotrzeć drogą biegnącą przez Veliköy, kolejną tradycyjną wioskę. Jezioro otoczone jest drzewami iglastymi, nie brakuje też miejsc na piknik. W okolicy żyje mnóstwo dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie. Płaskowyż Sahara obfituje w źródła wody mineralnej. Uważa się, że woda ta ma właściwości lecznicze. Z kolei

w wiosce Kocabey Kışlağı zobaczycie tradycyjne drewniane domy i poznacie ich niezwykle przyjaznych mieszkańców. Innym wartym uwagi płaskowy- żem i popularnym celem letnich wycieczek jest Bilbilan. Tutejsi mieszkańcy również są niezwykle gościnni i chętni do pomocy. Hopa to ładne miasteczko usytuowane u podnóży zalesionej góry. To jednocześnie ostatni port przed granicą tureckogruzińską, która dzieli na połowy wioskę Sarp.

Artvin / Şavşat

Artvin / Papart Plateau

Artvin / Şavşat - Tepeköy Bull Lake

Artvin / Yusufeli