Amasya Dziedzictwo książąt osmańskich


Historia Amasyi sięga 8500 lat wstecz, a miasto do dziś fascynuje przyjezdnych, którzy zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia.

 

Amasya to miejsce, w którym można odnaleźć ślady pozostawione przez różne cywilizacje. W czasach osmańskich miasto było ważnym centrum kulturalnym, dziś natomiast można tu delektować się smakiem najlepszych na świecie jabłek..

Amasya / City Scape

Amasya / Rock Tombs

Amasya / Harşena Mountain

Amasya

Amasya, której początki sięgają 6500 r. p.n.e., mieści się w wąskiej dolinie rzeki Yeşilırmak. W czasach osmańskich miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym, w którym kształciło się zarówno wielu ludzi nauki, jak i osmań- scy książęta. Nic dziwnego, że do dziś Amasyę zdobi tak wiele budynków ufundowanych przez sułtanów. Można tu jednak odnaleźć także ślady wcześniejszych cywilizacji.

Na urwistej skale wznoszą się ruiny twierdzy, wewnątrz której znajduje się pałac osmański, a także tajemne przejście podziemne. Nad samym miastem górują wyciosane w skale, wspaniałe grobowce, które szczególnie pięknie wyglądają w nocy, gdy są podświetlone. Naturalne piękno otaczającej Amasyę przyrody oraz wspaniała zabytkowa architektura przyniosły jej zaszczytne miano jednego z najpiękniejszych miast Turcji.

Amasya - Amasya

Amasya /Amasya Müzesi

Amasya - Amasya

Do innych wartych odwiedzenia obiektów w Amasyi należą XIII-wieczny seldżucki Meczet Burmalı Minare, grobowiec Torumtaya, Meczet Gökmedrese, XIV-wieczny Szpital İlhanidów z przepięknymi reliefami zdobiącymi jego portal, Meczet Bajazyda II wraz z okołomeczetowym kompleksem z XV w., czy wreszcie oryginalna, ośmiokątna Medresa Kapı Ağa. Po północnej stronie rzeki Yeşilırmak, w dzielnicy Hatuniye (Yalıboyu) znajdują się tradycyjne tureckie wille drewniane – konak.

Zakończono niedawno prace renowacyjne, które przywróciły posiad- łościom ich dawny blask. Niektóre spośród nich zamieniono w pensjonaty. W jednej z najpiękniejszych willi, XIXwiecznej Hazeranlar Konağı, na pierwszym piętrze urządzono galerię sztuki, na drugim natomiast – Muzeum Etnograficzne. Muzeum Archeologiczne z kolei może się pochwalić ciekawą kolekcją artefaktów odkrytych podczas wykopalisk prowadzonych w tej okolicy.

Amasya - Amasya

Amasya - Amasya

Amasya / Rock Tombs

Należą do nich mumie władających Amasyą mongolskich możnowładców z dynastii Ilchanidów. Na brzegami rzeki powstało z kolei mnóstwo kawiarni, restauracji, ogródków herbacianych oraz parków. W tych tchnących spokojem miejscach można zatopić się w pełną romantyzmu atmosferę miasta, a ze szczytów wzgórza Çakallar – napawać się jego przepiękną panoramą.

W pobliżu Amasyi znajduje się wiele miejsc, w których można wypocząć. Wyjątkowo pięknie usytuowane górskie jezioro Borabay to jeden z popularniejszych kierunków całodziennych wycieczek. Znajduje się w odległości 63 km na północny wschód od Amasyi,

Amasya / Traditional Houses

Amasya / Traditional Houses

Amasya / Traditional Houses

na wysokości 1050 m. Z kolei leżące 32 km od miasta Yedi Kuğular Kuş Cenneti (Ptasi Raj „Siedem Łabędzi”) to miejsce, które daje schronienie licznym ptakom wędrownym. 36 km dalej znajdują się źródła termalne Terziköy oraz towarzysząca im infrastruktura turystycznohotelarska. W odległości 49 km na północny zachód od Amasyi mieści się niewielkie miasto Merzifon.

Zobaczyć tu można zabytki z czasów osmańskich, m.in. XV-wieczną Medresę (szkołę teologiczną) Sułtana Mehmeda Çelebiego oraz XVII-wieczny Meczet Kara Mustafy Paszy. Kolejne warte zobaczenia zabytki znajdują się w Gümüşhacıköy, 22 km od Merzifonu. Są to m.in. XIX-wieczny bazar, Medresa Haliliye z XV w., a także meczety: Yakuba Paszy, Darphane i Maden. Opis Amasyi nie byłby pełen bez wzmianki o sadach owocowych pokrywających praktycznie całą prowincję. Stamtąd pochodzą jedne z najsmaczniejszych na świecie jabłek.

Amasya

Amasya