witajcie w turcji! Kayseri


4000 lat wymiany handlowej

Kayseri, miasto znane w czasach rzymskich jako Cezarea Kapadocka, znajduje się w zachodniej części Kapadocji. Podobnie jak wiele innych osad w Anatolii, Kayseri może się poszczycić długą historią i bogatym dziedzictwem kulturowym.

 

Najważniejszym elementem tego dziedzictwa jest Kopiec Kültepe, mieszczący się w odległości 20 km od centrum Kayseri. Dzieje tego kopca sięgają 6000 lat wstecz. Kültepe było ważnym ośrodkiem handlowym w II tysiącleciu p.n.e. Podczas prac wykopaliskowych odkryto tu artefakty pochodzące z epoki brązu, pozostałości po asyryjskich koloniach handlowych oraz przedmioty z czasów Hetytów.

Kayseri / Kültepe Ancient City Ruin

Kayseri/ Sultanhani

Kayseri/ Doner Kumbet

Bogate dziedzictwo

Z uwagi na swoje strategiczne położenie, Kayseri przechodziło z rąk do rąk i na przestrzeni dziejów znajdowało się w granicach różnych państw, walczących ze sobą o dominację. Wiele cywilizacji, które odgrywały znaczącą rolę w tym regionie, pozostawiło tutaj swój ślad. Do tych śladów zaliczamy kopce datowane na kilka tysięcy lat. Na niektórych z nich prowadzone były prace wykopaliskowe i obecnie funkcjonują one jako muzea na otwartym powietrzu. Możemy tu zobaczyć skalne reliefy wykonane przez Hetytów, nagrobki z czasów rzymskich, wykute w skałach kościoły wczesnochrześcijańskie czy też budowle znajdujące się w centrum miasta, wzniesione za panowania Damiszmendów, Seldżuków i Osmanów. Wszystko to składa się na obraz współczesnego Kayseri, gdzie w harmonii współistnieją historia i nowoczesność. To warte odwiedzenia miejsce o bogatym dziedzictwie kulturowym.

Śladów przedmuzułmańskich dziejów Kayseri możemy szukać w licznych wioskach i miasteczkach na terenie całej okolicy. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest wieś Soğanlı w okręgu miejskim Yeşilhisar. Wioska jest ważnym ośrodkiem historycznym w Kapadocji. Znajduje się tutaj około 50 wykutych w skale kościołów. Dzięki szczególnym właściowościom tutejszej skały niektóre spośród tych świątyń posiadają nawet takie elementy i struktury jak kopuły, podziemne krypty czy kolumny. Sanktuaria wybudowane między IV a XI stuleciem udekorowane są freskami przedstawiającymi historie biblijne. Wszystkie kościoły warte są odwiedzenia, jednak zdecydowanie największe wrażenie robią freski i architektura kościołów Kubbeli, Karabaş oraz św. Barbary.

Kayseri/ Erciyes Skii Center

Kayseri/ Erciyes Skii Center

Kayseri/ Erciyes Mountain

Soğanlı nie jest oczywiście jedynym miejscem, w którym można zobaczyć wykute w skale kościoły. Kolejne świątynie i klasztory skalne znajdziemy w wiosce Erdemli, znajdującej się w Dolinie Erdemli w okręgu miejskim Yeşilhisar, w Dolinie Derevenk w okręgu miejskim Talas, w Tavlasun, w wiosce Gemir oraz w Gesi. Niektóre spośród kościołów ozdobione są scenami z opowieści biblijnych i nie ustępują urodzie lepiej znanym budowlom z Kayseri. W okręgu miejskim Ağırnas znajduje się kolejna ważna osada, w której zobaczymy kościoły i klasztory z różnych epok,

wzniesione jeden obok drugiego. Ağırnas znane jest także jako miejsce narodzin Sinana – sułtańskiego architekta, który tworzył swoje arcydzieła zarówno w Stambule, jak i w innych ważnych ośrodkach miejskich Imperium Osmańskiego, ostatecznie definiując architektoniczny kształt tych miast. W rodzinnym domu Sinana w dzielnicy Aşağı Pınar mieści się obecnie muzeum. W tej samej okolicy zobaczyć można także podziemne miasto, w którym mieszkali pierwsi chrześcijanie. Na podstawie analizy części sakralnych tych kompleksów można wywnioskować, że miasto było zamieszkane aż do XIII w.

Kayseri Bezirhan Carvansarai

Kayseri/ Turkish Ravioli

Kayseri/ Kapuzbasi Waterfall

Każdy spośród zabytków seldżuckich wyróżnia się charakterystycznymi szczegółami

Najważniejsze i najbardziej okazałe budynki w centrum Kayseri powstały za panowania Daniszmendów, Seldżuków i Osmanów. Kompleks Hunat Hatun z XIII w. to pierwszy seldżucki kompleks tego typu w Anatolii. Składa się z meczetu, medresy, grobowca oraz publicznej łaźni. Każdy spośród budynków wyróżnia się charakterystycznymi szczegółami, a cały murowany kompleks wzniesiono z wyjątkowym kunsztem i artystyczną precyzją. Można tu spędzić całe godziny, podziwiając pracę dawnych architektów i murarzy. W medresie mieści się obecnie dom towarowy. W południowej części kompleksu stoi pięknie udekorowany Döner Kümbet, wzniesiony w 1276 r. Jest to typowe seldżuckie mauzoleum wybudowane w prostym stylu. Jako znaczące miasto w państwie seldżuckim, Kayseri było ważnym ośrodkiem edukacyjnym. Dlatego też wśród zabytkowych budynków możemy tu spotkać liczne medresy. Osoby szczególnie zainteresowane architekturą seldżucką powinny odwiedzić Medresę Çifte (Gıyasiye i Şifahiye). Była to pierwsza seldżucka szkoła anatomii, która obecnie przekształcona została w

Muzeum Historii Medycyny Gevher Nesibe. Niedaleko Çifte zobaczymy też urokliwą Medresę Sahabiye, miejski bedesten (kryty bazar) oraz odrestaurowany, XII-wieczny Wielki Meczet. Na północ od Medresy Çifte znajduje się Meczet Hacı Kılıç, wzniesiony w 1249 r. Dalej, w dzielnicy Cumhuriyet, w XIX-wiecznej posiadłości Reşita Ağa mieści się Muzeum Atatürka. Zobaczymy tu różne przedmioty należące do twórcy Republiki Turcji. Naprzeciwko Muzeum Atatürka, w kolejnej zabytkowej posiadłości, znajduje się Muzeum Etnograficzne. W Develi, położonym na południe od Kayseri, zwiedzić można trzy kolejne ważne zabytki z czasów seldżuckich: Wielki Meczet, Grobowiec Seyida Şerifa oraz Grobowiec Develi. Pobliskie Sułtańskie Bagna to z kolei propozycja dla ornitologów i miłośników natury – zamieszkują je liczne gatunki ptaków. Odwiedźmy także położony przy tej samej trasie Sultanhanı – karawanseraj wybudowany przez sułtana seldżuckiego Alaeddina Keykubada na początku XIII w. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w okolicy.

Kayseri

Kayseri

Kayseri

Centrum tkactwa dywanów i kilimów

Granice województwa rozciągają się aż ku podnóżom wygasłego wulkanu – Góry Erciyes. Tutejsze centrum narciarskie oferuje świetne trasy zjazdowe oraz kilka sympatycznych hoteli. W odległości 176 km na południe od Kayseri zobaczyć możemy Wodospad Kapuzbaşı, na który składa się siedem górskich strumieni spadających z wysokości 30-70 m.

Kayseri to jeden z najważniejszych w całej Anatolii ośrodków, w których wytwarzane są tradycyjne dywany i kilimy. Miasto Bünyan słynie przede wszystkim z dywanów, podczas gdy po najpiękniejsze kilimy należy udać się do Yahyalı. Tradycja wytwarzania kunsztownie zdobionych ornamentami roślinnymi kilimów sięga tutaj setek lat. Wyroby miejscowych rzemieślników można kupić w sklepach z dywanami na terenie Kayseri.