Ankara Wyżyna Anatolijska to samo serce Turcji


Ta wyżyna jest także kolebką ludzkiej cywilizacji

 

Wyżyna Anatolijska to samo serce Turcji: przesycone ochrą, poorane żlebami, zwieńczone szczytami wulkanicznymi. Wyraźnie zarysowany step przywodzi na myśl pełne majestatu odludzie; to krajobraz pszenicznych pól, wpisany w ramę rzędów topól.

Ankara / Aerial View

Ankara / Mausoleum of Ataturk (Aerial View)

Ankara / Gençlik Park

Ankara / Aerial View

Ankara / Eymir Lake

Ankara

Ankara leży w centrum Anatolii, na wschodnim skraju wielkiej, wysklepionej Wyżyny Anatolijskiej, na wysokości 850 m n.p.m. W prowincji dominują żyzne, rodzące pszenicę stepy. Północna część wyżyny jest zalesiona. Z Ankarą graniczą następujące prowincje: Çankırı i Bolu od północy, Eskişehir od zachodu, Konya i Aksaray od południa oraz Kırıkkale i Kırşehir od wschodu. Historia regionu wywodzi się od cywilizacji Protohetytów w epoce brązu, których w drugim tysiącleciu p.n.e. wyparli Hetyci, w X wieku p.n.e. – Frygowie, a następnie Lidowie i Persowie. Po nich zjawili się Galatowie, pochodzenia celtyckiego, którzy jako pierwsi w III wieku p.n.e. ustanowili Ankarę swoją stolicą. Miasto nosiło wówczas nazwę „Ancyra”, czyli „kotwica” – jest to jedno z najstarszych znanych słów w języku zakochanych w morzu Celtów. Później Ankarę zdobyli Rzymianie, a po nich Bizantyjczycy..

Suł- tan Wielkich Seldżuków – Alp Arslan – otworzył Turkom wrota do Anatolii po zwycięstwie pod Manzikert w 1071 roku, by następnie w 1073 roku do terytorium tureckiego przyłączyć Ankarę, miasto o strategicznym znaczeniu, ze względu na możliwości związane z przemarszem wojsk i zasoby naturalne Ankara była ważnym ośrodkiem kultury, handlu i sztuki w czasach rzymskich, a także istotnym wę- złem handlowym na szlaku karawan na wschód w czasach Imperium Osmańskiego. Straciła na znaczeniu w dziewiętnastym wieku, by powrócić do chwały, gdy Mustafa Kemal Atatürk wybrał ją jako centrum dowodzenia podczas wojny wyzwoleńczej. Ze względu na rolę odegraną podczas wojny i strategiczne położenie, Ankarę ustanowiono 13 października 1923 roku stolicą nowej Republiki Tureckiej.

Ankara / Mogan Lake

Ankara / Karagöl

Ankara / Kızılcahamam County

Ankara / Beypazarı

Ankara / Hamamönü

MUZEA

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich znajduje się w pobliżu wejścia do cytadeli; odrestaurowano tu stary bedesten (zadaszony bazar), w którym można obejrzeć wspaniałą unikatową kolekcję rzemiosła i sztuki z czasów paleolitu, neolitu, Protohetytów, Hetytów, Frygów, Urartu i cesarstwa rzymskiego, a także przepięknych skarbów z czasów Lidów (muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków). Muzeum Etnograficzne znajduje się naprzeciwko gmachu opery na Bulwarze Talat Paşa. Muzeum jest w posiadaniu interesującej kolekcji sztuki ludowej oraz eksponatów z meczetów seldżuckich i osmańskich (muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków). Muzeum Malarstwa i Rzeźby znajduje się w pobliżu Muzeum Etnograficznego; można tam obejrzeć bogatą kolekcję sztuki tureckiej – od schyłku XIX wieku do czasów współczesnych. Dyrekcja muzeum przeznaczyła część sal dla artystów wystawiających prace gościnnie (muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków). Muzeum Wojny Wyzwoleńczej znajduje się po przeciwnej stronie ulicy, patrząc od strony Placu Ulus; Muzeum otworzono w pierwszej siedzibie parlamentu Republiki Tureckiej. W tym gmachu zaplanowano wojnę wyzwoleńczą i z tego gmachu kierowano działaniami wojennymi – zostało to uwiecznione na zdjęciach, wystawionych wraz z innymi eksponatami z tego okresu. Kolejną ekspozycję stanowi kolekcja figur woskowych byłych prezydentów Turcji (muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków). W dawnej drugiej siedzibie parlamentu republiki, w pobliżu Muzeum Wojny Wyzwoleńczej, znajduje się Muzeum Republiki. Przedstawiono w nim zapis istotnych wydarzeń z okresu wczesnej Republiki Tureckiej (muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków).

Muzeum Rezydencji Çankaya znajduje się na terenie Pałacu Prezydenckiego w Çankaya. Była to rezydencja Atatürka po utworzeniu republiki. Dom pozostawiono w niezmienionym kształcie od czasów Ojca Turków; wystawiono w nim fotografie przedstawiające istotne wydarzenia historyczne (muzeum jest czynne w niedziele, święta religijne i państwowe od 13:30 do 17:00). Muzeum Historii Naturalnej znajduje się na terenie MTA (Instytutu Badań i Wydobycia Zasobów Naturalnych) w Ankarze przy ulicy Eskişehir. Dostępna dla zwiedzających wystawa prezentuje rozwój ewolucyjny gatunków (muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem świąt religijnych). W Muzeum Lotnictwa, mieszczącym się w Etimesgut, znajduje się wystawa modeli statków powietrznych w różnej skali i fotografii lotniczych (muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków i wtorków). W Muzeum Tureckiego Radia i Telewizji (TRT) można obejrzeć kolekcję eksponatów, w tym starych zdjęć i radioodbiorników, któ- rych historia sięga początków radia w Turcji. Muzeum Mehmeta Akifa Ersoya znajdujące się na terenie campusu Uniwersytetu Hacettepe upamiętnia wieszcza narodowego, który w tymże budynku napisał słowa tureckiego hymnu narodowego, tek sty pieśni niepodległościowych i licznych wierszy (muzeum jest czynne w dni powszednie od 10:00 do 12:00 i od 14:00 do 16:00). W Muzeum Lokomotyw TCDD na świeżym powietrzu, znajdującym się w pobliżu stacji kolejowej przy Bulwarze Celala Bayara, można obejrzeć lokomotywy, które wykorzystano do przedstawienia historii maszyn parowych (muzeum jest czynne w dni powszednie). W Muzeum Kartograficznym, znajdującym się w gmachu Harita Genel Komutanlığı (Krajowego Urzędu Geodezji i Kartografii) w dzielnicy Cebeci, znajdują się stare i nowe mapy (muzeum jest czynne we wtorki i czwartki od 9:00 do 12:00 i od 14:00 do 17:00).

Ankara / State Museum of Painting and Sculpture

Ankara / Museum of Anatolian Civilizations

Ankara / Museum of Anatolian Civilizations

Ankara / First Parliament Building of Turkey

Ankara / Atatürk House Museum

Anıtkabir (Mauzoleum Atatürka)

Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, założyciela Republiki Tureckiej, znajduje się na górującym nad miastem wzgórzu w dzielnicy Anıttepe. Prace nad mauzoleum ukończono w 1953 roku. Jest to imponujący przykład połączenia starożytnych i współczesnych koncepcji architektonicznych i jednocześnie najważniejsze osiągnięcie nowoczesnej architektury tureckiej.

Na terenie mauzoleum znajduje się muzeum z potężną woskową figurą Ojca Turków, kolekcją pism, listów i przedmiotów osobistego użytku oraz wystawą fotografii – zapisem istotnych chwil z życia Atatürka i z historii tworzenia republiki (Mauzoleum Anıtkabir jest czynne codziennie, a muzeum codziennie z wyjątkiem poniedziałków. W letnie wieczory są organizowane pokazy światła i dźwięku).

Ankara / Mausoleum of Ataturk

Ankara / Mausoleum of Ataturk

Ankara / Grand National Assembly of Turkey

Ankara / Grand National Assembly of Turkey

Ankara / Nallıhan County

ZAKUPY

Turyści odwiedzający Ankarę upodobali sobie stare sklepiki na Çıkrıkçılar Yokuşu w pobliżu Ulus. Szczególną popularnością cieszy się uliczka miedziorytników (Bakırcılar Çarşısı); można tam znaleźć wiele interesujących przedmiotów, starych i nowych, wykonanych nie tylko z miedzi – na przykład biżuterię, dywany, kostiumy, antyki i wyroby hafciarskie Idąc pod górę w kierunku Wrót Cytadeli, można znaleźć wiele interesujących sklepików, w których sprzedaje się przyprawy, suszone owoce, orzechy i rozmaite inne produkty; wybór świeżych produktów

jest przeogromny. Nowoczesne obiekty handlowe znajdują się przede wszystkim w Kızılay, w Alei Tunalı Hilmi – na przykład, nowoczesne centrum handlowe Karum – a także w Atakule Tower w dzielnicy Çankaya. Z wieży Atakule (o wysokości 125 m) rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Na wieży znajduje się obracająca się restauracja, z której można w miłej atmosferze podziwiać panoramę miasta. Galleria w Ümitköy, Bilkent Center, Armada w Söğütözü, Ankamall w Akköprü i CarrefourSA w Batıkent to kolejne nowoczesne centra handlowe.

Ankara / Shopping Mall (AVM)

Ankara / Subway Station

Ankara / Hacı Bayram Mosque

Ankara / Sakarya Martyrs Memorial (Polatlı)

Ankara / Tumulus of Gordion (Polatlı)