Kapadocja Kraina Baśniowych Kominów


Kraina Baśniowych Kominów

Kapadocja zachwyca swoimi wyjatkowymi „baśniowymi kominami” oraz śladami architektury zamieszkujacych ją ludów

 

Kapadocja leży w środkowej Anatolii, w centrum regionu niegdysiejszej aktywności wulkanicznej. Miliony lat temu trzy spośród wznoszących się tu szczytów – Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ – były aktywnymi wulkanami, które wybuchały nieregularnie do czasów neolitycznych. Świadectwa tych dawnych erupcji widnieją na prehistorycznych rysunkach naskalnych.

Kapadocja zachwyca swoimi wyjatkowymi „baśniowymi kominami” oraz śladami architektury zamieszkujacych ją ludów

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia / Ortahisar

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Göreme

Kapadocja – Kraina "baśniowych kominów"

Pradawne erupcje były tak potężne, że skorupa zastygłej lawy w niektórych miejscach ma 150 m grubości. Przez miliony lat aktywność wulkaniczna, wiatr, deszcz i lód rzeźbiły tereny znane nam dziś jako Kapadocja. Na skutek erozji skały bazaltowe przybrały tu charakterystyczny, stożkowaty kształt. Niektóre z nich

mają 45 m wysokości. Mieszkańcy Kapadocji już od wieków określali te wyjątkowe formacje skalne mianem „baśniowych kominów”. Podczas gdy sama natura zatroszczyła się o aranżację sceny, Anatolijczycy zadbali o detale – wykuli w skałach domy i kościoły. W ciągu stuleci powstało tu ponad 250 podziemnych miast.

Nevşehir - Cappadocia

Muzeum Ceramiki Güray

Nevşehir - Cappadocia / Avanos

Nevşehir - Cappadocia / Avanos

Nevşehir - Cappadocia / Karanlık Church

Nevşehir - Cappadocia / Derinkuyu / Aziz Thederos

Unikatowe dziedzictwo przyrodnicze oraz dziedzictwo ludzkości

Kapadocja oferuje swym gościom prawdziwą ucztę dla wyobraźni. Cuda natury zostały tu przyozdobione dziełami sztuki wykonanymi ludzką ręką. Kapadocja to niezwykłe muzeum na wolnym powietrzu w którym możemy podziwiać unikalne, harmonijne połączenie krajobrazu naturalnego i kulturowego. To również bezprecedensowy przykład kulturowego dziedzictwa całej ludzkości. Na obszar zwany Kapadocją składają się województwa Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri oraz Kırşehir. Na dźwięk słowa „Kapadocja” większości osób przychodzą na myśl takie miasta jak Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı czy Ihlara.

Właśnie tutaj przez miliony lat teren rzeźbiony był w fantastyczne formy siłami natury. Tajemnicze „baśniowe kominy” oraz domostwa, miejsca kultu i całe miasta ciągnące się wiele metrów pod ziemią otoczone są mistyczną, wręcz nieziemską atmosferą. Przygotujcie się na krótką podróż w głąb Kapadocji, gdzie Matka Natura stworzyła niewyobrażalne cuda, oraz gdzie historia, kultura, sztuka i codzienne życie są ze sobą nierozerwalnie związane. Wyprawa do Kapadocji to całkowite zanurzenie się w tę niezwykłą atmosferę.

Nevşehir - Cappadocia / Göreme

WNevşehir - Cappadocia / Göreme

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Na skrzyżowaniu cywilizacji

Region Kapadocji był zamieszkany już w czasach prehistorycznych, czego najlepszymi dowodami są wykopaliska w Köşk Höyük w Niğde, w Aşıklı Höyük w Aksaray czy w Jaskini Civelek w Nevşehir. W środkowej epoce brązu Kapadocja za sprawą rozległych kontaktów handlowych znalazła się w strefie wpływów cywilizacji asyryjskiej. W tym czasie dotarł tu również wynalazek pisma. Badacze odnaleźli mnóstwo glinianych „tabliczek kapadockich” pokrytych pismem klinowym. Były to m.in. teksty dotyczące regulacji podatkowych, wysokości oprocentowania, kontraktów małżeńskich, sporów handlowych i wielu innych kwestii. Kolejne cywilizacje – lud Ha􀅟i, Hetyci, Frygijczycy, Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Seldżucy i Osmanowie – byli oczarowani Kapadocją i pozostawili tu swoje liczne ślady. Ze względu na swe położenie Kapadocja przez wieki była regionem o kluczowym znaczeniu strategicznym. Przecinały ją ważne szlaki handlowe biegnące z północy

na południe i ze wschodu na zachód, w tym słynny Szlak Jedwabny. W rezultacie region stał się złożoną siecią wpływów i powiązań historycznych i kulturowych. Tutaj spotykały się i przenikały różne religie i nurty filozoficzne. Kontakty handlowe i bogactwa naturalne Kapadocji były nadzwyczaj kuszące – stąd też region był częstym celem najazdów i grabieży. Aby uchronić się przed atakami z zewnątrz, mieszkańcy Kapadocji wprowadzili się do tutejszych jaskiń i grot. Wejścia do nich były łatwe do zamaskowania, tak więc pozostawały niezauważone przez napastników. A ponieważ nierzadko zachodziła potrzeba dłuższego ukrywania się, te pierwotnie bardzo proste osady przeistoczyły się z czasem w podziemne miasta, w których nie brakowało źródeł wody pitnej, magazynów na żywność, znajdowały się tam też winiarnie czy świątynie. Niektóre spośród tych podziemnych miast istniały już w okresie przed narodzinami Chrystusa.

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Azyl chrześcijan

We wczesnych latach pierwszego tysiąclecia naszej ery grupa chrześcijan uciekających przed prześladowaniami ze strony Rzymian szukała bezpiecznego schronienia i zaczęła osiedlać się na niedostępnych terenach Kapadocji. Jedna z tych grup przybyła tu w II w. z Jerozolimy przez Antiochię (dzisiejszą Antakyę) oraz Cezareę (Kayseri) i osiedliła się w okolicy znanej dziś jako Derinkuyu.

Jako że miękki tuf wulkaniczny był bardzo łatwy w obróbce, przybysze zaczęli powiększać naturalne jaskinie oraz łączyć je ze sobą, tworząc mieszkania, kaplice, kościoły i klasztory. W ten sposób odnaleźli nareszcie spokój i bezpieczeństwo, których tak rozpaczliwie szukali. W Kapadocji znajduje się ok. 500 kościołów i kaplic.

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Ich różnorodność architektoniczna, rozplanowania oraz zdobień jest zadziwiająca i fascynująca. Wśród kościołów wydrążonych w skale znajdziemy wszelkie możliwe formy – bazyliki jedno-, dwu- i trzynawowe, świątynie na planie krzyża, przedsionki, nawy boczne, absydy, kopuły, kolumny, filary…

Wiele wnętrz kościołów zostało ponadto udekorowanych starannie wykonanymi freskami. Szeroko zakrojone prace związane z renowacją, konserwacją i utrzymaniem w dobrym stanie kościołów i całych podziemnych miast prowadzone są nieustannie – pomimo obecności tysięcy osób, które odwiedzają Kapadocję każdego roku.

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia

Nevşehir - Cappadocia