Çanakkale Od troi do Gallipoli


Çanakkale

Çanakkale to honorowe miejsce spoczynku dla żołnierzy, którzy polegli w Bitwie o Gallipoli

 

W 1451 r. sułtan Mehmed II, zdobywca Konstantynopola, wybudował dwie twierdze: jedną po europejskiej stronie Cieśniny Çanakkale (Dardaneli), w Kilitbahir, drugą natomiast na przeciwległym brzegu, w Çimenlik. Dzięki twierdzom władca mógł sprawować kontrolę nad statkami przepływającymi przez cieśninę. Dziś w Twierdzy Çimenlik mieści się muzeum wojskowe, poświęcone Bitwie o Gallipoli, mającej miejsce podczas I wojny światowej..

Miasto, o którym długo nie zapomnisz…

Çanakkale / The historic National Park of the Gelibolu

Çanakkale / Gelibolu / Çanakkale Martyrs Memorial

Çanakkale / Gelibolu / Çanakkale Martyrs Memorial

Çanakkale / Kilitbahir Castle

Çanakkale / Assos

Miasto, o którym długo nie zapomnisz

Miasto Çanakkale położone jest u wąskiego (1200 m) wejścia do Cieśniny Dardanele, która łączy Morze Marmara i Morze Egejskie. Promy pasażersko - samochodowe kursują codziennie między Çanakkale po azjatyckiej stronie cieśniny a Eceabat i Kilitbahir po stronie europejskiej. Pływające tutaj jachty wycieczkowe zatrzymują się w Marinie Çanakkale, aby umożliwić turystom zwiedzenie okolicy. Wzdłuż promenady ciągną się rzędy hoteli, restauracji i kawiarni, z których okien rozpościera się piękny widok na zatokę. Warto także wybrać się na zwiedzanie Twierdzy Kilitbahir oraz Muzeum Archeologicznego Çanakkale. Miłośnicy historii odwiedzą unikalne stanowisko archeologiczne Troi, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historyczny Park Narodowy Półwyspu Gallipoli jest hołdem dla 500 000 żołnierzy, którzy stracili życie pod Gallipoli (Gelibolu). W 1915 r. Mustafa Kemal, dowódca armii tureckiej, poprowadził zwycięską kampanię, która odparła siły Ententy. Na terenie parku znajdują się tablice pamiątkowe, pomniki oraz cmentarze. Jednocześnie park obejmuje tereny o wielkich walorach przyrodniczych: Klify Arıburnu oraz Tuz Gölü (Jezioro Solne).

Piękne zielone wzgórza, piaszczyste plaże i błękitne wody są honorowym miejscem spoczynku dla żołnierzy, którzy dzielnie walczyli i polegli w tej historycznej bitwie. Miejsce przesycone jest atmosferą patriotyzmu. Niewątpliwie tutaj bije serce narodu tureckiego. Gökçeda to największa spośród wysp należących do Turcji. Otoczona jest pierścieniem zatoczek i poprzecinana źródłami, uznawanymi niegdyś za święte. Wśród porośniętych sosnami i drzewami oliwnymi wzgórz natknąć się można na niejeden wiekowy klasztor. Wycieczki z Çanakkale do Kabatepe są możliwe dzięki regularnie kursującym promom. Szczególnie warto wybrać się tam w sierpniu, kiedy zarówno mieszkańcy wyspy, jak i turyści gromadzą się podczas barwnych targów regionalnych. Uwagę odwiedzających wyspę Bozcaada przykują z kolei twierdza wenecka, lśniące bielą domostwa oraz promenada, wzdłuż której ciągną się liczne kawiarnie i restauracje. Można odnieść wrażenie, że na tej wyspie zapasy wina są równie nieprzebrane co ilości wody. Podczas zwiedzania miniecie niejedną winnicę czy wejście do piwniczki winnej. Ładnych, piaszczystych plaż należy szukać z kolei w Ayazma, Poyraz i İğdelik.

Drewniany Koń Trojański przypomina odwiedzającym o legendarnej wojnie

Çanakkale / Trojan Horse

Çanakkale / Troy Ancient City

Çanakkale / Trojan Horse

Çanakkale / Troy Ancient City

Çanakkale / Assos

Legendy i świątynie

Legendarny poeta Homer uwiecznił miasto Troja w swej historii o królu Priamie, książętach Hektorze i Parysie oraz pięknej Helenie. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto w tym miejscu dziewięć osad z różnych okresów historycznych. Pozostałości po nich to m.in. ruiny murów miejskich, fundamenty domów, świątynia i teatr. Ogromny drewniany Koń Trojański przypomina wszystkim o legendarnej wojnie. Znajduje się tu także starożytny port AleksandriaTroas, który powstał w III w. p.n.e. Miasto dwa razy odwiedził św. Paweł podczas swojej trzeciej podróży misyjnej, której celem było Assos. Akropol w Assos (Behramkale) znajduje się 238 m nad poziomem morza, a w VI w. p.n.e. wzniesiono tu świątynię bogini Ateny. Ta budowla w stylu doryckim znajduje się obecnie w trakcie prac renowacyjnych, które przywrócą jej dawną świetność – jak za czasów, gdy strzegła Półwyspu Biga oraz zatoki Edremit. Warto wybrać się tu późnym wieczorem – księżycowa poświata muskająca starożytne ruiny świątyni to niezapomniany widok! Można też zdecydować się na wczesną pobudkę,

Wbrew powszechnej opinii, stanowisko archeologiczne Troi nie obejmuje zaledwie jednego starożytnego ośrodka miejskiego, lecz ruiny co najmniej dziewięciu różnych osad, które wznoszone były jedna na drugiej. Najstarsza z nich datowana jest na wczesną epokę brązu. Została założona w III tysiącleciu przed Chrystusem i rozkwitała jako ośrodek handlowy, który zawdzięczał swój rozwój strategicznemu położeniu. To jedyne w swoim rodzaju miejsce umożliwiało mieszkańcom kontrolę nad Dardanelami (Çanakkale) – cieśniną wykorzystywaną przez każdy statek kupiecki przepływający przez Morze Egejskie i zmierzający w stronę Morza Czarnego. Rozległe ruiny odkryte na tym stanowisku dostarczają wskazówek dotyczących pierwszych kontaktów pomiędzy cywilizacjami Anatolii a światem śródziemnomorskim. Troja odgrywa ogromną rolę w zrozumieniu wczesnego rozwoju cywilizacji europejskiej w tym istotnym momencie dziejów. Starożytne miasto ma ponadto nieocenioną wartość kulturalną za sprawą ogromnego wpływu, jaki „Iliada” Homera wywierała na świat sztuk pięknych przez ponad dwa tysiąclecia

Çanakkale / Behramkale

Çanakkale / Bozcaada

Çanakkale / Troy Ancient City

Çanakkale / Bozcaada

Çanakkale / Gökçeada

Na skrzyżowaniu cywilizacji

aby zobaczyć wschód słońca nad akropolem. Ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniały widok na Zatokę Edremit. Na tarasach schodzących w dół, ku morzu, znajdują się również ruiny agory, gimnazjonu oraz teatru. Z północnego krańca akropolu można natomiast dostrzec meczet, most i twierdzę. Wszystkie te budowle zostały wzniesione w XIV w. przez sułtana Murada I. Poniżej znajduje się maleńki starożytny port. Assos zyskało sławę centrum tureckiego życia artystycznego. Dzięki wyjątkowej atmosferze, tworzonej przez tutejszą bohemę - z pewnością wizyta tutaj na długo pozostanie w waszej pamięci. W wiosce Gülpınar, 25 km na zachód od Behramkale, znajduje się starożytne miasto Chryse z jego znaczącym zabytkiem – ruinami świątyni Apollina z II w. p.n.e. Babakale z kolei to malownicza wioska, której zabudowania mieszczą się na klifie schodzącym wprost do morza. Znajduje się ona 15 km na zachód od Gülpınar, przy nieoznakowanej drodze wiodącej tuż nad postrzępionym wybrzeżem.

Legenda Trojańska Od miasta Biga pochodzi nazwa całego półwyspu. Samo miasto pełne jest zieleni oraz domów wybudowanych w tradycyjnym stylu. Najbliższe plaże znajdują się w Karabiga, Şahmelek i Kemer; znajdziecie tu również miejsca noclegowe w rozsądnej cenie. W czasach starożytnych Karabiga była powiązana z bogiem Priaposem i kultem płodności. Çan jest z kolei dobrze znane dzięki tutejszym wyrobom z ceramiki oraz źródłom siarkowym, które podobno potrafią zaradzić licznym dolegliwo- ściom wątroby, jelit i dróg moczowych. Dwa inne gorące źródła znajdują się niedaleko, w Külcüler i Kirazlı. Kaz Dağı (Góra Ida, 1774 m) wznosi się na południowym krańcu Çanakkale, na terenie Parku Narodowego Kaz Dağı. Można tu podziwiać wspaniałe krajobrazy oraz zrelaksować się wśród zieleni i kilku gorących źródeł.

Çanakkale / Gelibolu / Çanakkale Martyrs Memorial

Çanakkale / Gelibolu / Çanakkale Martyrs Memorial

Çanakkale / Gelibolu / Çanakkale Martyrs Memorial

Çanakkale / Çanakkale Museum

Çanakkale

Çanakkale to miejsce o wyjątkowych walorach historycznych, krajobrazowych i przyrodniczych

. Tutaj, w Pınarbaşı, odbył się pierwszy w świecie konkurs piękności, a konkurentkami w nim były boginie Afrodyta, Hera i Atena. Jak głosi legenda, na przyjęcie weselne króla Peleusa i nimfy morskiej Tetydy nie została zaproszona bogini niezgody, Eris. Zła bogini pojawiła się na weselu i rzuciła między gości złote jabłko z wypisanymi słowami: „Dla najpiękniejszej”. Każda bogini uważała, że jabłko należy się właśnie jej. W końcu na polu walki pozostały tylko trzy kandydatki: Afrodyta, Hera i Atena. Poprosiły Zeusa o rozsądzenie sporu, ale ten odmówił i polecił im wybrać się na Górę Ida, niedaleko Troi, gdzie młody książę Parys miał wydać werdykt. Parys był pasterzem. Jego ojciec, król Priam, odesłał go daleko od centrum władzy - wedle przepowiedni Parys miał bowiem sprowadzić zgubę na cały kraj. Wszystkie boginie próbowały przekupić Parysa, więc wybór nie był łatwy.

Hera obiecała uczynić go władcą Europy i Azji, Atena oferowała mu przywództwo w zwycięskich dla Trojan wojnach, Afrodyta natomiast zaproponowała mu najpiękniejszą kobietę świata za żonę. Parys wybrał ostatnią propozycję i przyznał złote jabłko Afrodycie. Tak właśnie wyglądał sąd Parysa, uznany powszechnie za przyczynę wybuchu wojny trojańskiej. Znajomość mitologii nie jest jednak niezbędna do podziwiania pięknych, krajobrazów Pınarbaşı, z setkami wartkich strumieni, dającymi cień drzewami oraz ożywczymi gorącymi źródłami Güre. Okolica ta to popularne miejsce piknikowe. Na północnym krańcu Parku Narodowego Kaz Dağı, a także w Bayramiç i Evciler, znajdują się główne pola kempingowe. Miasta Haklım, Hamdibey i Akçakoyun to idealne bazy do wypraw na łono natury. W Bayramiç, 60 km od Çanakkale, można zwiedzić także muzeum etnograficzne mieszczące się w piękniej, XVIII-wiecznej posiadłości osmańskiej Hamdioğlu.

Çanakkale / Çimenlik Castle

Çanakkale / Troy Ancient City

Çanakkale / Assos

Çanakkale / Bozcaada

Çanakkale / Troy Ancient City