Bursa Pobliskie miasta turystyczne


Pierwsza stolica Imperium Osmańskiego

Pobliskie miasta turystyczne

 

Bursa położona jest na południowy wschód od Morza Marmara, u podnóży góry Uludağ (starożytnego Olimpu Myzyjskiego, 2543 m n.p.m.). Nazwa miasta pochodzi od imienia jego założyciela – króla Bitynii, Prusjasza.

Bursa / Yeşil Mausoleum

Bursa / İznik / Yeşil Mosque

Bursa / Thermal Springs

Bursa

Stolica Bitynii przeszła następnie pod panowanie Rzymian, później Bizantyjczyków, aż w końcu w 1326 r., kiedy została zdobyta przez Orhana Gazi, stała się pierwszą stolicą Imperium Osmańskiego. W Bursie z czasów osmańskich pozostało wciąż wiele ważnych budowli. Miasto znane jest jako „Zielona Bursa” – wypełniają ją z chlebem, sosem pomidorowym, roztopionym masłem i jogurtem. Kolejną specjalnością tego regionu są kandyzowane jadalne kasztany. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć we wschodniej jego części, a dokładnie od Zielonego Mauzoleum (Yeşil Türbe). Otoczone ogrodami mauzoleum wyróżnia zewnętrzna dekoracja z płytek ogrody i parki, u jej stóp leży żyzna równina. Znajduje się w centrum ważnego regionu sadowniczego. Słynęła zawsze ze swych brzoskwiń, a także z jedwabiu, ręczników oraz źródeł termalnych.

Będąc w Bursie, koniecznie trzeba spróbować wynalezionego tu dania – kebabu İskender, czyli pasków grillowanego mięsa podawanego ceramicznych. Wewnątrz mieści się symboliczny grobowiec sułtana Mehmeda I. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się Zielony Meczet (Yeşil Camii), wzniesiony w 1424 r. Świątynia ta wyznaczała już nowy, osmański styl architektury, zupełnie różny od wcześniejszego stylu seldżuckiego. Pobliska medresa to trzecia część składowa kompleksu. Obecnie w jej wnętrzach znajduje się Muzeum Etnograficzne. Zanim jednak je odwiedzicie, zatrzymajcie się na szklaneczkę herbaty w jednej z tradycyjnych herbaciarni. Kierując się dalej na wschód, w górę, miniecie Meczet Emira Sultana położony w wyjątkowo pięknej okolicy. Po przejściu przez dzielnicę pełną starych budynków traficie w końcu do Meczetu Sułtana Bajazyda „Błyskawicy” (Yıldırım Beyazıt) z 1391 r

Bursa / Gölyazı - Uluabat Lake

Bursa / Uludağ Ski Center

Bursa / Uludağ

Zabytki epoki osmańskiej

Teraz zwróćcie się w stronę Placu Republiki (Cumhuriyet Meydanı, znanego też mieszkańcom jako Heykel) i idźcie wzdłuż Alei Atatürka do Parku Koza, pełnego kwiatów i fontann, pośród których tu i ówdzie można znaleźć kawiarnie. Na tyłach parku znajduje się długi budynek dawnego miejsca handlu – bazaru jedwabnego Koza Han, wzniesionego w 1490 r. Stąd przechodzi się wąskimi uliczkami w stronę karawanserajów oraz krytego bazaru (bedesten). Po przeciwnej stronie Parku Koza znajduje się z kolei jedna z najstarszych budowli sakralnych w Bursie – Meczet Orhana Gazi z 1339 r. Nieopodal stoi Wielki Meczet o 20

kopułach, wybudowany jeszcze w stylu seldżuckim. Do szczególnie dekoracyjnych elementów jego wystroju należą rzeźbiony minbar (kazalnica) z drewna orzechowego oraz panele z kaligrafią. Co niezwykłe, fontanna do ablucji (şadırvan) znajduje się wewnątrz, a nie na zewnątrz meczetu. Idąc od Wielkiego Meczetu w kierunku zachodnim, dotrzecie do Hisar – starej i niezwykle malowniczej dzielnicy Bursy. W parku, który wznosi się ponad doliną, znajdują się mauzolea Osmana, założyciela Imperium Osmańskiego, oraz jego syna Orhana Gazi – dowódcy zwycięskiej armii, która zdobyła Bursę. Na chwilę odpoczynku zatrzymajcie się w jednej z kawiarni w Tophane.

Bursa / Candied Chesnut

Bursa / Karagöz Museum (Shadow Puppet Theatre:Hacivat Karagöz

Bursa / Traditional Craftsmanship of Çini-Making

W głąb histori

Ogrody Herbaciane parku Yıldız w dzielnicy Muradiye oferują wspaniały widok na położony wśród kojącej zieleni Kompleks Muradiye. W skład kompleksu wchodzą Meczet Murada II (1426 r.) wzniesiony w podobnym stylu co Zielony Meczet, oraz grobowce Murada II, księcia Cema i księcia Mustafy. W mauzoleach i meczecie można podziwiać jedne z najpiękniejszych przykładów osmańskiej sztuki dekoracyjnej, w tym ozdobne płytki ceramiczne. Pobliskie Muzeum Domu Osmańskiego mieści się w odrestaurowanym XVII-wiecznym budynku, który oferuje wyjątkową możliwość zajrzenia za kulisy życia codziennego arystokracji osmańskiej tamtych czasów Warto odwiedzić ponadto Muzeum Archeologiczne w Bursie, niedawno otwarte Muzeum Samochodów Anatolijskich TOFAŞ, Muzeum Atatürka mieszczące się przy drodze do Çekirge oraz Muzeum Miejskie. Çekirge, przedmieścia zachodniej Bursy, znane są już od czasów rzymskich dzięki swym bogatym w związki mineralne gorącym źródłom.

Obecnie wiele nowoczesnych hoteli posiada tutaj łaźnie termalne. Warto odwiedzić także zabytkowe hamamy. Yeni Kaplıca („Nowa Cieplica”) została wybudowana w 1552 r. przez Wielkiego Wezyra sułtana Sulejmana Wspaniałego, Rüstema Paszę. Najstarszą łaźnią w mieście jest natomiast Eski Kaplıca („Stara Cieplica”), wzniesiona w miejsce starszej łaźni bizantyjskiej. Wody termalne w Łaźniach Kara Mustafy mają z kolei opinię najbogatszych w związki mineralne wód w całej okolicy. Zwiedzając Çekirge, należy zajrzeć też do Meczetu oraz Mauzoleum Murada I i odwiedzić grobowiec Sulejmana Çelebiego, poety religijnego. Pomnik Karagöza upamiętnia postać historyczną, której żarty i błazenady uwiecznione zostały w tureckim teatrze cieni. Koniecznie trzeba zatrzymać się także w Historycznej Wiosce Osmańskiej Cumalıkızık, która została uhonorowana wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca odwiedzających niezwykłą atmosferą miejsca, w którym zatrzymał się czas.

Bursa / Cumalıkızık

Bursa / Cumalıkızık

Bursa / Cumalıkızık

Wspaniałe krajobrazy

W odległości 36 km od Bursy znajduje się Uludağ – największy ośrodek sportów zimowych w Turcji. Oferuje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, a także zróżnicowaną bazę noclegową oraz wszelkiego rodzaju rozrywki. Stoki narciarskie są łatwo dostępne, zarówno dla zmotoryzowanych, jak i korzystających z kolejki linowej (teleferik). Najdogodniejszą porą dla narciarzy jest okres od grudnia do maja, ale Park Narodowy Uludağ jest wart odwiedzenia niezależnie od pory roku. Oferuje wspaniałe widoki i cudownie czyste powietrze. W odległości 25 km od Bursy znajduje się kurort nadmorski Mudanya. Znajdziemy tu dobre smażalnie ryb, a także popularne kluby nocne. Warto odwiedzić również Muzeum Rozejmu w Mudanii (rozejmu podpisanego w 1922 r. między Tureckim Zgromadzeniem Narodowym a Francją, Wielką Brytanią i Włochami).

Będąc w Zeytinbağı (Tirilye), 12 km od Mudanii, zwróćcie uwagę na układ ulic oraz zabudowania typowego miasta tureckiego. W poszukiwaniu szerokich piaszczystych plaż warto zajrzeć natomiast nad Zatokę Gemlik, 29 km od Bursy. Najpopularniejszą plażą jest Kumla. Miasto İznik, znane niegdyś jako Nicea, położone jest 87 km od Bursy, u wschodnich wybrzeży Jeziora İznik. Miasto zostało założone w 316 r. p.n.e. przez Antygona I, jednego z wodzów armii Aleksandra Wielkiego. Niedługo później zostało zdobyte przez innego wodza, Lizymacha, który nadał mu nazwę „Nicea” na cześć swojej żony, Nikaji. Nicea była ważnym ośrodkiem miejskim Imperium Rzymskiego, a później Bizancjum. W 1078 r. została zdobyta przez Seldżuków, a następnie przez Osmanów w 1331 r.

Bursa / Uludağ

Bursa / Uludağ

İznik wniósł nieoceniony wkład w sztukę dekoracji meczetów

Bursa / Traditional Craftsmanship of Çini-Making

Bursa i Cumalıkızık – narodziny Imperium Osmańskiego

Bursa, pierwsza stolica Imperium Osmańskiego, daje nam obraz wczesnego okresu kultury osmań- skiej. Cumalıkızık to wieś założona w tym okresie – miejsce, gdzie czas wydaje się stać w miejscu. Wioska warta jest uwagi zarówno ze względu na jej domy mieszkalne – wspaniały przykład architektury osmańskiej – jak również na jej przyjaznych mieszkańców, którzy korzystają z życia w tej tradycyjnej scenerii. To „żywa wioska osmańska” z niczym niezmąconą historyczną atmosferą, życiem codziennym w dawnym stylu, wartościami kulturowymi i otoczeniem, w którym poczujemy się niczym po podróży wehikułem czasu: drewniane domy, wąskie uliczki oraz ogromne drzewa.

W mieście znajdują się m.in. ruiny rzymskiego teatru, odrestaurowanego przez Pliniusza Młodszego za panowania cesarza Trajana. U brzegów Jeziora İznik leżą ruiny Senatu Rzymskiego, gdzie w 325 r. n.e. odbył się Sobór Nicejski I. W centrum miasta podziwiać można kościół Hagia Sophia. Tutaj w 787 r. miał miejsce jeden z najważniejszych soborów powszechnych – Sobór Nicejski II, podczas którego debatowano nad problemem ikonoklazmu. W czasie panowania osmańskiego kościół ten zamieniono w meczet. W świecie chrześciańskim İznik to równie ważny ośrodek co Jerozolima czy Watykan. Spośród zabytków muzułmańskich znajdujących się w İzniku należy koniecznie odwiedzić wyłożony turkusowymi płytkami ceramicznymi Zielony Meczet oraz Imarethane (kuchnię dla ubogich) Nilüfer Hatun.