10 najlepszych atrakcji turystycznych w Turcja

Turcja oferuje wiele różnych miejsc przeznaczenia dla podróżnych. Z panoramą wypełnionej kopułą i minaretem Stambułu do rzymskich ruin wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży, od plaż Antalya i śródziemnomorskich nadmorskich kurortów do mglistych gór wschodniego Morza Czarnego. Z tak wielu niesamowitych miejsc na 10 najlepszych jest zobowiązany pozostawić kilka wspaniałych atrakcji turystycznych w Turcji. Uważaj, że ta lista miejsc przeznaczenia jest tylko początkiem wielkich wakacji w Turcji.

10. Teatr Aspendos

Aspendos szczyci się jednym z najlepiej zachowanych starożytnych teatrów starożytności. Teatr w Aspendos został zbudowany w 155 rne podczas panowania cesarza rzymskiego Marka Aureliusza i mógł pomieścić od 15 000 do 20 000 widzów. Ze względu na to, że obszar sceniczny był później używany jako karawan (karczma przydrożna) w czasach Seljuk, był stale odnawiany i utrzymywany. Tak więc Teatr Aspendos był w stanie przetrwać do dziś bez utraty niemal wszystkich jego oryginalnych cech.

9. Plaża Patara

W odległości 14 km (9 mil) Patara jest jedną z najdłuższych odcinków piaszczystej plaży, którą można spotkać wszędzie na Morzu Śródziemnym. Plaża jest wspierana tylko przez starożytne Lycian i rzymskie ruiny i wydmy, które nie widać budynków, z wyjątkiem małej kawiarni. Plaża Patara jest również miejscem hodowli zagrożonego żółwia Loggerhead. W pobliskiej wiosce Patara była narodzinami św. Mikołaja, bizantyjskiego biskupa z IV wieku, który później przekazał legendę jako Święty Mikołaj.

8. Pamukkale

Pamukkale, czyli "zamek bawełniany" w tureckim, jest nierealnym krajobrazem w zachodniej Turcji, słynie z białych tarasów. Tarasy są wykonane z trawertynu, osadowej skały osadzanej w wodzie o bardzo wysokiej zawartości minerałów z gorących źródeł. Ludzie spędzają tysiące lat w basenach. Starożytne greckie miasto Hierapolis zostało zbudowane na szczycie gorących źródeł przez królów Pergamon. W miejscu można zobaczyć ruiny łaźni, świątyń i innych greckich zabytków.

7. Zamek Bodrum

Położony w mieście Bodrum, w południowo-zachodniej Turcji, Zamek św. Piotra wzniesiony został przez krzyżowców w XV wieku jako Zamek św. Piotra. Jest to jedno z najlepiej zachowanych zabytków świata pochodzących z czasów średniowiecza. Obecnie zamek działa jako muzeum, skupiając się na Muzeum Archeologii Podwodnej. To wychodzi na wewnętrzną przystań Bodrum wypełniony miliony dolarów warte żeglowania rzemiosła.

6. Zamontować Nemrut

Nemrut to wysoka góra w wysokości 2 133 m (7,001 stóp) w południowo-wschodniej Turcji, w pobliżu miasta Adiyaman. W 62 rpne król Antiochos I Theos z Commagene zbudował sanktuarium grobowców, otoczony wielkimi posągami, dwoma lwami, dwoma orłami i różnymi greckimi i perskimi bogami na szczycie góry. Od czasu ich budowy głowice odchyliły się od ciała i leżały rozrzucone po całym terenie. Szczyt Mount Nemrut zapewnia wspaniały widok na okoliczne góry. Główną atrakcją jest obserwacja wschodu słońca ze wschodniego tarasu, który nadaje głowom niebem piękną pomarańczową odcień i dodaje do tajemnicy tego miejsca.

5. Oludeniz

Ölüdeniz to mała wioska położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Morza Egejskiego. Posiada zaciszną piaszczystą zatokę u ujścia Ölüdeniz na błękitnej lagunie. Ta plaża jest znana z odcieni turkusowych i pozostaje jedną z najbardziej sfotografowanych plaż na Morzu Śródziemnym. Ölüdeniz jest również uważany za jedno z najlepszych miejsc na świecie do paralotniarstwa ze względu na swoje unikalne panoramiczne widoki.

4. Błękitny Meczet

Z sześciu minaretów i zamiatania architektury Sultan Ahmed lub Błękitny Meczet w Stambule zachwyca z zewnątrz. Podczas gdy nadal używany jako meczet, Błękitny Meczet stał się również jednym z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Stambule. Został zbudowany w latach 1609-1616 i podobnie jak wiele innych meczetów zawiera grobowiec założyciela. Wewnątrz meczetu, wysoki sufit jest wyłożona 20.000 niebieskimi płytkami o różnych wzorach, które nadają meczetowi popularne imię.

3. Biblioteka Celsusa

Ruiny Efezu są popularną atrakcją turystyczną na zachodnim wybrzeżu. Miasto Efezu kiedyś sławiało świątynię Artemidy, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, który został zniszczony przez tłum pod przewodnictwem arcybiskupa Konstantynopola w 401 roku. Niektóre z tych struktur nadal można zobaczyć, ale w tym Wielki Teatr i Biblioteka Celsusa. Biblioteka została zbudowana około 125 AD, aby przechowywać 12 000 zwojów i służyć jako monumentalny grobowiec dla Celsusa, gubernatora Azji. Fasada została starannie zrekonstruowana w latach siedemdziesiątych do obecnego wspaniałego stanu z pierwotnych elementów.

2. Kominy Goreme Fairy

Cappadocia słynie ze swoich dziwnych i wspaniałych naturalnych formacji skalnych i unikatowego dziedzictwa historycznego. Jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia tych dziwnych formacji jest miasto Göreme, które znajduje się wśród dużej liczby stożków szyszki, zwanych kominami. Kominy wróżek zostały utworzone w wyniku erozji wód i wody dwóch różnych warstw wulkanicznych: grubej warstwy tufu (skonsolidowany popiół wulkaniczny) pokrytej cienką warstwą bazaltu, która jest bardziej odporna na erozję. Ze względu na łatwość wyrycia w tufie, wiele komnat wróżek w Kapadocji zostało wydrążone przez stulecia, aby tworzyć domy, kościoły i magazyny.

1. Hagia Sophia

Położona w Stambule, Hagia Sophia była pierwotnie bazyliką zbudowaną dla wschodniego cesarza rzymskiego Justyniana I w VI wieku. Architektura rzymskich inżynierów, masywna kopuła (średnica 31 metrów lub 102 stóp) obejmuje to, co od ponad 1000 lat stanowi największą zamkniętą przestrzeń na świecie. Kościół został złupiony przez czwartego krzyżowców w 1204 roku, i stał się meczet w 15 wieku, kiedy to Ottomanowie podbili miasto. Hagia Sophia została przekształcona w muzeum w 1935 roku i jest obecnie jedną z największych atrakcji Turcji.

Mapa Turystyczne Atrakcje w Turcja

O Turcji

W czasach, kiedy żadne z państw nie sprzeciwiło się uciskowi Polski przez wrogich sąsiadów, jedynymi naszymi przyjaciółmi byli Turcy. Darzymy Turków przyjaźnią jako ten naród, który nie ugiął się przed naszymi wrogami i nie zaakceptował rozbiorów Polski. ADAM MICKIEWICZ

Turcja i Polska

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Osmanami (Imperium Osmańskim) i Królestwem Polskim zostały nawiązane w 1414 roku, ponieważ oba państwa były bezpośrednimi sąsiadami od późnego średniowiecza do końca 18. wieku.

600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych było obchodzone w 2014 roku.

Kontakt

Ul. Krakowskie Przedmiescie 19/1
Warszawa, Polski
+48 22 826 62 88 - 89

Email: info@turcja.org.pl
Website: www.turcja.org.pl

Turcja Broszury