10 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Turcji

Z miastami zapadł w historię, plaże i piękne krajobrazy, wizyta w Turcji zaprasza na urzekające wakacje. Zróżnicowane oferty, takie jak ruiny starożytnego Efezu do luksusowych ośrodków plażowych wzdłuż Morza Egejskiego, zachwycą i urzekają nawet najbardziej upragnionego podróżnika. Stambuł, kiedyś stolica Bizancjum i Imperium Osmańskiego, wyróżnia się w większości planów podróży, ale jest wiele innych wspaniałych miejsc. Przegląd najlepszych miejsc do odwiedzenia w Turcji.

10. Ankara

Stolica Turcji, Ankara, jest rozległym, nowoczesnym miastem, w którym znajdują się budynki rządowe, handlowe, uniwersytety i ambasady zagraniczne. Położony w centrum kraju i Anatolii Ankara jest ważnym węzłem komunikacyjnym, łączącym podróżnych z innymi ważnymi miejscami w Turcji. Miasto sam miasto oferuje tętniącą życiem scenerię i kulturę, z dużą ilością muzeów, w tym Muzeum Anatolijskich Cywilizacji.

9. Mardin

Położone na strategicznym wzgórzu z widokiem na równiny Mezopotamii w południowo-wschodniej Turcji, Mardin jest stolicą prowincji Mardin. Jedna z najstarszych osad w regionie, Mardin jest najbardziej znany z różnorodności kulturowej i Starego Miasta budynków z piaskowca, które kaskada w dół wzgórza. Stare miasto Mardina można łatwo zwiedzić spacerując. Labirynt meandrujących ulic prowadzi zwiedzających wzdłuż domów szeregowych i popularnych miejsc takich jak Klasztor Deyrü'z-Zafaran, jeden z najstarszych klasztorów na świecie oraz Sultan Isa Medresesi, średniowieczny pomnik, który kiedyś służył jako obserwatorium astronomiczne.

8. Konya

Jeden z najstarszych miast na świecie i znany ze swojej niezwykłej architektury w Seljuk i Whirling Dervishes, Konya to duże miasto w Turcji Centralnej Anatolii. W XII i XIII wieku Konya pomyślała jako stolica pod rządami dynastii Seljuk. Dzisiejsze budynki z tamtej epoki można jeszcze podziwiać, np. Alaeddin Meczet i ruiny Pałacu Seljuk. Konya była również domem perskiego teologa i mistyka Sufi, Rumi. Jego mauzoleum to musi zobaczyć w Konya. Uczestnicy Rumi założyli Order Mevlevi, lepiej znany jako Whirling Dervishes ze względu na swoje obrzędy religijne, w których kręcą się wokół i na lewą nogę podczas noszenia białych, szarpiących suk.

7. Antalya

Położone wzdłuż pięknej Riwiery Tureckiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Antalya to duże, tętniące życiem miasto, w którym witają turystów z licznymi kurortami, hotelami, barami i restauracjami. Spektakularne sceneria ramki miasta z przepięknymi plażami i zielonymi górami porozrzucanymi przez starożytne ruiny. Antalya oferuje zakwaterowanie dla wszystkich, od pływania i żeglowania po wspinaczkę górską, zwiedzanie i rodzinną zabawę. Spacer po okolicy Kaleiçi, Starego Dziedzictwa, oferuje krok wstecz w przeszłość miasta, z której roztaczają się widoki na stare mury miejskie, bramy rzymskie, ulice w stylu labiryntu i zabytkowe budynki, na które składa się wieża zegarowa.

6. Marmaris

Jednym z najpopularniejszych kurortów nadmorskich w Turcji, Marmaris jest doskonałym obrazem gór sosnowych, piaszczystych białych plaż, turkusowych wód i zabytkowej architektury. Ten nadmorski port turystyczny położony jest wzdłuż Riwiery Tureckiej w południowo-zachodniej Turcji. Jest to raj dla turystów, który oferuje wyjątkowe możliwości zwiedzania, sporty wodne, przygody, fantastyczne restauracje i tętniące życiem kluby nocne. Wokół malowniczych zatok i sąsiednich wiosek rozciągają się różne wycieczki statkiem. Jeśli to nie wystarczy, jest wiele wycieczek jednodniowych z Marmaris do doskonałych miejsc docelowych, takich jak Dalyan, Efez, Pamukkale i Wyspa Kleopatra

5. Side

Port w starożytnej Pamphylii i zajmowany przez Aleksandra Wielkiego w 4 wieku pne, dziś jest malowniczym miastem klasycznych ruin i nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych, które wychodzą na piaszczyste białe plaże. Znajduje się na małym półwyspie, Side oferuje fantastyczne zwiedzanie, restauracje i kluby nocne. Jego atrakcją jest wykopane miejsce starożytnych ruin hellenistycznych i rzymskich, które obejmują resztki kolosalnego amfiteatru i różnych świątyń. Urokliwe miasto Side oferuje wąskie uliczki i piękne ogrody. Oferuje on wiele restauracji, począwszy od sklepów delikatesowych i pizzerii po ekskluzywne potrawy w różnych restauracjach.

4. Bodrum

Położony w południowej części Morza Egejskiego, Bodrum był kiedyś siedzibą mauzoleum, jednego z siedmiu cudów starożytnego świata. Dzisiaj, intrygujące ruiny, wspaniałe plaże i klifowe kurorty przyciągają ludzi z całego świata. Żadna wizyta w Bodrum nie byłaby kompletna bez zwiedzania Zamku św. Piotra, znanego także jako Zamek Bodrum. Zbudowany od 1402 roku przez Knights Hospitaller działa obecnie jako muzeum. We wschodniej części Bodrum turyści znajdą piękną plażę, z której roztaczają się błękitne wody. W pobliżu plaży znajduje się wiele kawiarni, barów i klubów nocnych. Po zachodniej stronie miasta jest przystań, centra handlowe i restauracje.

3. Ephesus

Najpełniejsza europejska metropolia, Efez to starożytna miejscowość położona w Turcji na Morzu Egejskim. Do I wieku pne Efez był jednym z największych miast we wszystkich Cesarstwie Rzymskim, szczycąc się jednym z siedmiu cudów starożytnego świata, świątyni Artemidy. Ruiny Efezu są dobrze zachowane i znajdują się w dużym miejscu archeologicznym, co czyni go jednym z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Turcji. Do jego atrakcji należą masywny Teatr, Świątynia Hadriana i wspaniała Biblioteka Celsusa, dwupiętrowa konstrukcja, która została zbudowana na ponad 12 000 zwojów.

2. Cappadocia

Położony w centralnej Anatolii Cappadocia jest znany z bajkowego krajobrazu niezwykłych form przypominających kominy, szyszki i szczyty. Naturalne procesy, takie jak starożytne erupcje wulkaniczne i erozja, wyrzeźbiały te dziwne formacje przez wieki. Tysiące lat temu ludzkość dodała niezwykłe dotknięcia krajobrazu, wyrywając domy z kościoła i podziemnych miast z miękkiej skały. Hetyci byli pierwszymi, którzy dążą do wykopania podziemnych kompleksów tuneli, szukając bezpieczeństwa przed atakami Persów i Greków. Wielu chrześcijan poszukiwało schronienia w tunelach i jaskiniach Cappadocia. Dziś niektóre z jaskiń w regionie są w rzeczywistości hotelami i obsługują turystów.

1. Istanbul

Stając się stolicą imperium otomańskiego i bizantyjskiego, dziś Stambuł jest największym miastem w Turcji i jednym z największych na świecie. Stambuł rozciąga się przez wąski kanał, który łączy Azję i Europę, czyniąc z niego jedyne miasto na świecie obejmujące dwa kontynenty. Imponująca architektura, zabytki, restauracje, sklepy, życie nocne i egzotyczna atmosfera sprawią, że Stambuł jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Turcji. Stare Miasto to miejsce, w którym znajduje się wiele zabytkowych zabytków w mieście, w tym Hagia Sophia, Błękitny Meczet i Pałac Topkapi.

Mapa Turystyczne Atrakcje w Turcja

O Turcji

Tak czy inaczej legenda głosi, że w czasie rozbiorów na dworze sułtana stało puste krzesło czekające na polskiego ambasadora, a przy corocznych prezentacjach dyplomatów dworzanie powtarzali zawsze: „Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył”. “Ciekawostką było przechowywanie kluczy do polskiej ambasady w skarbcu sułtańskim. Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, klucze te sułtan przekazał Polakom.

Turcja i Polska

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Osmanami (Imperium Osmańskim) i Królestwem Polskim zostały nawiązane w 1414 roku, ponieważ oba państwa były bezpośrednimi sąsiadami od późnego średniowiecza do końca 18. wieku.

600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych było obchodzone w 2014 roku.

Kontakt

Ul. Krakowskie Przedmiescie 19/1
Warszawa, Polski
+48 22 826 62 88 - 89

Email: info@turcja.org.pl
Website: www.turcja.org.pl

Turcja Broszury