10 Rzeczy do Zrobienia w Podróży

Turcja oferuje wiele różnych miejsc przeznaczenia dla podróżnych. Z panoramą wypełnionej kopułą i minaretem Stambułu do rzymskich ruin wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży, od plaż Antalya i śródziemnomorskich nadmorskich kurortów do mglistych gór wschodniego Morza Czarnego. Z tak wielu niesamowitych miejsc na 10 najlepszych jest zobowiązany pozostawić kilka wspaniałych atrakcji turystycznych w Turcji. Uważaj, że ta lista miejsc przeznaczenia jest tylko początkiem wielkich wakacji w Turcji.

1. Żegluga lub prom promem zachodu słońca między dwoma kontynentami


Łatwo jest to robić codziennie, gdy jesteś w Stambule i jest świetnym sposobem na zwiedzanie miasta i zdobywanie niesamowitych zdjęć. W naszym przypadku mieliśmy szczęście, aby być tam podczas turnieju Extreme Sailing Series w Stambule i zostaliśmy zaproszeni do Team Turx - zasilany przez Turkey Home - na ich łodzi podczas rzeczywistego wyścigu. Te rzeczy idą 33 mil na godzinę!

2. Spadaj W Stambule

Jedna z najlepszych części całej podróży zaginęła na ulicach w Stambule i fotografowała. Znaleźliśmy tak wiele ukrytych miejsc i spotkaliśmy tylu ciekawych ludzi. Bez planu podróży i żadna mapa nie jest świetnym sposobem na zwiedzanie tego miasta.

3. Zatakuj w Wielkim Bazarze


Nie przegap Grand Bazaar w Stambule. Istnieje mnóstwo niepowtarzalnych rzeczy, a wszyscy sprzedawcy uwielbiają targować się - a nie agresywnie, a jak mówią, nie bój się odejść, bo często pędzą po pięciu minutach później Daj ci gwiazdę. Kupiliśmy pełny turecki dywan, a sprzedawca zdołał wycisnąć go do maleńkiej torby, która pasowała do samolotu nad głową.

4. Zdobądź królewskie zabiegi w 500-letniej łaźni tureckiej (łaźni)


Nigdy nie poczujesz się czystszy, jeśli nie masz nic przeciwko temu, że ktoś zrzuci Cię przez godzinę z "złuszczającą mitt" (kese) z jedwabiu lub kozła. Zapłacisz 50 USD za doświadczenie, z herbatą serwowane później i odrębnym uczuciem, że żyjesz jak sułtan. Oczywiście, jeśli to nie wystarczy, możesz ubierać się jako sułtan w Galata Tower w Stambule.

5. Poznaj Błękitny Meczet i Hagia Sophia


Nie, że kiedykolwiek pomyślałeś o pomijaniu tych ikonicznych miejsc w podróży do Stambułu, ale ufaj nam: To niesamowicie silne doświadczenie. Polecamy znalezienie dobrego przewodnika dla Hagia Sophia, pomagającego pominąć linie, ale jednak warto to zrobić, aby zobaczyć jej piękną bizantyjską mozaikę obok islamskiej kaligrafii. A potem jest Błękitny Meczet, jeden z najbardziej imponujących budynków, jakie widziałem. Zaplanuj swoją wizytę poza czasem modlitwy, dzięki czemu będziesz w stanie wejść.

6. Odwiedź fabrykę czarnomorskich herbaciarni, aby zobaczyć, jak wytwarza się herbatę (a później pić herbatę).


Nie miałem pojęcia, jak została wyprodukowana herbata. To właściwie długi i dogłębny proces, który został udoskonalony przez tysiące lat. A region Morza Czarnego jest miejscem, w którym można zobaczyć ten proces w praktyce - prawie każda herbata produkowana i konsumowana w Turcji pochodzi z tej części kraju.

7. Trek na Alpy Czarne (Pokut Yaylası) na wybrzeżu Morza Czarnego, spanie na wysokości 7000 stóp.


Pojechaliśmy do miasta zwanego Ayder i spędziliśmy tam noc. Następnego dnia wspinaliśmy się na 7000 stóp (29 000 kroków, zgodnie z moim iPhone). Piliśmy z świeżych strumieni, zjedliśmy miód górski i unikając górskich niedźwiedzi.

8. Sprawdź zamku Zilkale w dolinie Fırtına (Storm) i wypróbuj fondue sera tureckiego.


Nadciąganie Zilkale było bardzo miłym zaskoczeniem - pada deszcz, a zamek wyłania się z zamku. Zbadaliśmy strukturę, wspinając się po niej (prawdopodobnie miejsca, do których nie należało, ale nikt nie miał ochoty myśleć). Następnie rozkoszowaliśmy się słynną serową fondue (muhlama).

9. Odwiedź wioskę Kuşköy i naucz się ich starożytnego, gwiżdżącego języka.

To miejsce było trudne do dostać się do ale na pewno warte podróży. Kuşköy to wieś położona pomiędzy Trabzonem i Giresunem w regionie Morza Czarnego, w górach. Przez setki lat mieszkańcy tego miasta używali gwiżdżącego języka o nazwie kuş dili ("język ptaków"), który komunikował się na długich dystansach. To, co jest naprawdę fajne, polega na tym, że imituje on charakterystycznie melodyjne intonacje mówionego tureckiego. I to na pewno niesie - mieliśmy dzieciak na wzgórzu mil od zdejmować kapelusz i skakać w kręgach na jednej nodze w odpowiedzi na nasze gwizdanie.

10. Latać jastrząb


Od setek lat od dawna grają w górach Morza Czarnego. Ptaki są piękne i, co ciekawe, dowiedzieliśmy się, że nie trzymają sokołów przez cały rok; Zamiast tego łapią je każdego roku, ćwiczą, a potem po miesiącu powracają na wolność, więc pozostają dzikie.

Region Morza Czarnego

O Turcji

Z Turcji pochodzi najbardziej charakterystyczna część polskiego stroju szlacheckiego, który bywał uważany za strój narodowy. Chodzi o pas kontuszowy, noszony przez polską szlachtę do kontusza, wierzchniej szaty. Na początku pasy były sprowadzane z Turcji i Persji. W XVIII w. Polacy zaczęli je produkować w swoich manufakturach.

Turcja i Polska

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Osmanami (Imperium Osmańskim) i Królestwem Polskim zostały nawiązane w 1414 roku, ponieważ oba państwa były bezpośrednimi sąsiadami od późnego średniowiecza do końca 18. wieku.

600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych było obchodzone w 2014 roku.

Kontakt

Ul. Krakowskie Przedmiescie 19/1
Warszawa, Polski
+48 22 826 62 88 - 89

Email: info@turcja.org.pl
Website: www.turcja.org.pl

Turcja Broszury