10 najlepszych atrakcji turystycznych w Stambule

Stambuł jest miastem, które dobrze nosi swoje kultury i historię, łącząc je w ekscytujące miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom z całego świata. Założony w czasach neolitu, Stambuł jest współczesnym miastem, które zachowało się w historycznym dziedzictwie poprzez meczety, bazyliki i katedry oraz starożytne bazary. Największym miastem Turcji, stojącym pomiędzy Wschodem i Zachodem, jest aura intryg i uroków, które będą atrakcyjne dla wszystkich odwiedzających. Przegląd najważniejszych atrakcji turystycznych w Stambule

10. Galata Tower

Na wysokości 67 metrów (219 stóp) wieża Galata Tower stoi nad panoramą Stambułu i oferuje wspaniałe widoki na Stare Miasto i jego okolice. Średniowieczna wieża kamienna, znana jako wieża Chrystusa, była najwyższym budynkiem w Stambule, gdy została wybudowana w 1348 r. Wciąż stoi na wysokości dzisiejszego Stambułu. Wieża została zmodyfikowana przez stulecia, a jednocześnie używana jako wieża widokowa do rozpalania pożarów. Dzisiaj jej górne krawędzie obejmują kawiarnię, restaurację i klub nocny, osiągnięte windą w dziewięciopiętrowym budynku, gdzie można spotkać wspaniałe widoki.

9. Stambuł Muzeum Archeologiczne

Jednym z najważniejszych muzeów w Turcji, Stambulskim Muzeum Archeologicznym są trzy muzea: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Orientu i Muzeum Kiosków Kafelkowych. Trzy połączone muzea zawierają ponad milion obiektów z cywilizacji na całym świecie. Założona w 1891 roku, była to pierwsza turecka muzeum i mieściła się na terenie Topkapi Palace. Kiosk Kaflowy pochodzi z 1472 roku. Muzea zawierają tysiące cennych artefaktów, w tym sarkofag Aleksandra Wielkiego.

8. Kościół Chora

Kościół Chora może być nieco odbijany przez turystów, ale odwiedzający twierdzą, że piękna bizantyńska sztuka jest warta wysiłku, aby dotrzeć tam. Wspaniałe mozaiki i freski przedstawiają życie Jezusa i jego matki, Mary. Znany jako Kościół Najświętszego Zbawiciela w Chorze, został opisany jako jeden z najpiękniejszych zachowanych zabytków architektury bizantyjskiej. Począwszy od czasów Konstanty, Chora był klasztorem w pierwszych latach; Kilka wieków później, stał się meczetem, aw 1948 roku został przebudowany na muzeum.

7. Cysterna Bazyliki

Bazylika Cysterna dostarcza mieszkańcom Stambułu wody od VI wieku, kiedy to zamówiono budowane przez cesarza rzymskiego Justyniana I. Wizyta opuszcza podróżnych o to, że starożytni Rzymianie starali się zbudować ten cudowny architektoniczny wygląd, który był bardzo zaawansowany na dzień . Pod ziemią cysternę, zaledwie kilka kroków od Błękitnego Meczetu, zbudowano w miejscu bazyliki, która została zbudowana w trzecim wieku. Znany jako Pałac Sunken, cysterna może pomieścić do 2,8 miliona metrów sześciennych wody. Cysterna jest jedną z lokalizacji używanych w filmie "Z Rosji z miłością", filmie Jamesa Bonda, który został sfilmowany w 1963 roku.

6. Pałac Dolmabahce

Luksusowe, pluszowe i piękne to tylko niektóre przymiotniki używane do opisu Pałacu Dolmabahce, które zostało porównane z Pałacem Wersalskim. Najmocniejszy pałac w Turcji, zbudowany w XIX w., Wykorzystujący 14 ton złotego liścia, łączy tradycyjną architekturę otomańską z europejskimi stylami neoklasycznymi, barokowymi i rokokowymi. W domu sześciu sułtanów od 1856 do 1924 roku znajduje się również największy na świecie żyrandol kryształowy, prezent od królowej Wiktorii. Pałac Dolmabahce Palace jest zachwycający: został wybudowany wzdłuż wybrzeża Bosforu.

5. Meczet Suleymaniye

Odwiedzający meczet w Suleymaniye mówią, że jego piękno i spokój nadaje im inspirujące poczucie duchowości. Położony na trzecim wzgórzu w Stambule meczet został zamówiony w 1550 roku przez Sułtana Sulejmana Wspaniałego. Meczet jest rzeczywiście wspaniały, łącząc w sobie architekturę islamską i bizantyjską. Meczet był w znacznym stopniu zniszczony przez lata, w tym podczas I wojny światowej, gdy wybuchł pożar, podczas gdy ogrody były używane jako magazyn broni. Został przywrócony w połowie XX wieku. Meczet jest oznaczony czterema minaretami, wskazując, że został zbudowany przez sułtana. Kiedy została wybudowana, kopuła była najwyższa w Imperium Osmańskim.

4. Wielki Bazar

Podróżni, którzy chętnie robią zakupy, nie powinni przegapić wizyty w Wielkim Bazarze, z 5000 sklepami, dzięki czemu jest to jeden z największych rynków wewnętrznych na świecie. Odbywając ponad ćwierć miliona odwiedzających dziennie, bazar zawiera takie elementy jak biżuteria, dywany, które mogą lub nie muszą latać, przyprawy, antyki i ręcznie malowaną ceramikę. Rynek pochodzi z 1461 roku, a obecnie znajduje się w nim dwa meczety, cztery fontanny, dwie łaźnie hammamowe lub łaźnie parowe oraz Cevahir Bedesten, w których tradycyjnie znaleziono najrzadsze i najcenniejsze przedmioty. Oto tutaj, gdzie kupujący znajdą stare monety, biżuterię z cennych klejnotów, inkrustowaną broń i antyczne meble.

3. Pałac Topkapi

Pałac Topkapi to jedna z atrakcji w Stambule, która łączy historię i wspaniałe krajobrazy z doświadczeniem, które nie jest pośpiechu. Pałac Topkapi jest bogaty w historię imperium otomańskiego, otoczony piaszczystą kamienistą wieżą o długości 5 km (3,1 mili). Topkapi, pochodzące z XV wieku, usytuowane jest na wzgórzu z widokiem na Morze Marmara, Bosfor i Złoty Róg. Była to oficjalna rezydencja królewska sułtanów Imperium Osmańskiego i siedziba tureckiego rządu, ale obecnie jest muzeum uważanym za największy i najstarszy pałac na świecie. Goście mogą zobaczyć wzgórza haremowe, gdzie pracował rząd, kolekcja starych broni używanych przez sułtanów, kuchnie pałacowe z ogromną kolekcją porcelany, a skarbiec z kolekcją klejnotów i zegarów.

2. Błękitny Meczet

Błękitny Meczet, zbudowany na początku XVII wieku, pozostaje obecnie aktywnym domem kultu. Oznacza to, że zwiedzający muszą czas starannie odwiedzać swoje miejsca, ponieważ meczet jest zamknięty dla widzów podczas pięciu codziennych modlitw dla muzułmanów. Wszyscy Goście muszą usunąć buty i kobiety muszą przykrywać włosy. Jest to niewielka cena, za którą można zapłacić za obejrzenie bezcennych skarbów, które zawierają 20.000 płytek ceramicznych w różnych wersjach tulipanów i 200 witraży ze wszystkimi skomplikowanymi projektami. Meczet, zbudowany przez Sultan Ahmet, bierze swoją nazwę od niebieskich płytek na kopule i na wyższych poziomach wnętrza.

1. Hagia Sophia

Hagia Sophia była kiedyś domem kultu, który przez wieki służył kilku religiom. Zaczęło się od greckiej cerkwi prawosławia, która była siedzibą Patriarchy Konstantynopola, kiedy została ona zbudowana w 537 r. Od prawie sześciu dekad w XII w. Był to kościół rzymskokatolicki. Został on w 1453 roku meczetem, pozostał w ten sposób do 1931 r., Kiedy to zostało zamknięte. Został otwarty ponownie jako muzeum w 1935 roku. Jednocześnie był to największy katedra na świecie i służył jako inspiracja dla innych meczetów, w tym Błękitnego Meczetu, ponieważ był to taki świetny przykład architektury bizantyjskiej. Najbardziej znany jest z mozaiki przedstawiającej różne sceny religijne.

Mapa Turystyczne Atrakcje w Istanbulie

O Turcji

Turcja to niezwykłe miejsce, gdzie łączą się dwie kultury: Orient i Europa, Wschód i Zachód. Kolejne stulecia kontaktów ilustrują na wystawie dokumenty wymieniane pomiędzy polskimi królami a tureckimi sułtanami, wzajemne dary i cenne przedmioty uznawane za wojenne zdobycze, takie jak końskie oporządzenie czy zbroje, oraz wschodnie tkaniny. Na ekspozycji zgromadzono blisko 400 zabytków z 18 polskich muzeów, 7 bibliotek i archiwów oraz 11 kościołów.

Turcja i Polska

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Osmanami (Imperium Osmańskim) i Królestwem Polskim zostały nawiązane w 1414 roku, ponieważ oba państwa były bezpośrednimi sąsiadami od późnego średniowiecza do końca 18. wieku.

600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych było obchodzone w 2014 roku.

Kontakt

Ul. Krakowskie Przedmiescie 19/1
Warszawa, Polski
+48 22 826 62 88 - 89

Email: info@turcja.org.pl
Website: www.turcja.org.pl

Turcja Broszury