CZY WIESZ, ŻE…

  • Od 1842 roku w Stambule, po anatolijskiej stronie Bosforu, znajduje się polska wieś Adampol (Polonezköy)?
  • Jedynym krajem, który nie uznał rozbioru Polski (1795–1918), trwającego 123 lata, było Państwo Osmańskie, a jedynym narodem byli Turcy?
  • Adam Mickiewicz zmarł w Stambule? Jego dom, leżący w dzielnicy Taksim, zamieniono w muzeum, a ulicę, przy której się znajduje, nazwano jego imieniem.
  • Pierwszym europejskim krajem, który uznał Republikę Turecką była Polska?
  • Pierwszym, który zapisał turecką muzykę za pomocą europejskich nut, był Polak Wojciech Bobowski? Po turecku zwany Ali Ufki Bey.
  • Polski malarz, Stanisław Chlebowski, przez 12 lat był nadwornym malarzem Sułtana Abdülaziza w Pałacu Dolmabahçe?
  • Generałowie Michał Czajkowski (Mehmet Sadık Paşa), Konstanty Borzęcki (Mustafa Celaleddin Paşa), Antoni Iliński (İskender Paşa) i Władysław Kościelski (Sefer Paşa) służyli w wojsku osmańskim?
thumb1
STAMBUŁ JEST JEDYNYM MIASTEM NA ŚWIECIE LEŻĄCYM NA DWÓCH KONTYNENTACH, W AZJI I EUR OPIE
thumb1
Historyczny budynek stacji kolejowej Sirkeci znajduje się w europejskiej części Stambułu. Była to ostatnia stacja kolei Simplon- Orient Express łączącej Paryż z Konstantynopolem (dzisiejszym Stambułem) przez prawie sto lat. Agatha Christie była oczywiście jedną z pasażerek tego słynnego pociągu.
thumb1
ZGODNIE Z PRZEKAZEM, ARKA NOE GO WYLĄDOWAŁA NA GÓRZE ARARAT (A ĞRI D AĞI) WE WSCHODNIEJ TURCJI.
thumb1
Kościół św. Piotra w Antiochii (Antakyi), we wschodniej części regionu Morza Śródziemnego w Turcji, uważany jest za pierwszy kościół chrześcijański.
thumb1
GŁOŚNA WOJNA TROJAŃSKA TOCZYŁA SIĘ W ZA CHODNIEJ TURCJI – W MIEJSCU , GD ZIE ST OI D ZIŚ K OŃ TROJAŃSKI.
thumb1
“Veni, Vidi, Vici” – te zwycięskie słowa Julisz Cezar wypowiedział w Turcji, kiedy pokonał Farnakesa II, króla Pontu, królestwa znajdującego się w regionie Morza Czarnego.

Powiązane Posty

Turcja i Polska

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Osmanami (Imperium Osmańskim) i Królestwem Polskim zostały nawiązane w 1414 roku, ponieważ oba państwa były bezpośrednimi sąsiadami od późnego średniowiecza do końca 18. wieku.

600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych było obchodzone w 2014 roku.

Kontakt

Ul. Krakowskie Przedmiescie 19/1
Warszawa, Polski
+48 22 826 62 88 - 89

Email: info@turcja.org.pl
Website: www.turcja.org.pl

Turcja Broszury