Wschód słońca nad portem w Mersin Mersin


Miasto Skąpane w Słońcu

Mersin to wschodząca gwiazda światowej turystyki. Miasto położone jest nad długim odcinkiem wybrzeża morskiego we wschodniej części Riwiery Tureckiej. Jego chlubą jest najczystsza woda w całej Riwierze.

 

Mersin to kraina długich plaż i czarujących małych zatoczek. Góruje nad nią majestatyczny łańcuch Taurusu, wypiętrzający się tuż za piaszczystym wybrzeżem. Mersin to również jeden z ważniejszych portów śródziemnomorskich oraz ośrodek handlu morskiego – podobnie zresztą jak w czasach starożytnych. Równiny tej skąpanej w słońcu prowincji szczycą się jednymi z najwspanialszych gajów cytrusowych w całej Turcji. Rosną tu drzewka cytrynowe i pomarańczowe. Znajdują się tu również niezliczone winnice, pnące się po łagodnych zboczach gór.

Mersin / Kızkalesi

Mersin / Kanlı Divane Ancient City

Mersin / Elaussa Sebaste Ancient City

Mersin / Soli Ancient City

Długie dzieje ludzkiego osadnictwa

Historia osad ludzkich zaczęła się dawno, dawno temu w Mersin. Równina Çukurova, jedno z najlepszych naturalnie nawadnianych i żyznych rejonów w basenie Morza Śródziemnego, była miejscem powstania jednej z pierwszych osad, gdzie nasi przodkowie nauczyli się uprawiać ziemię. Za tą idealną dla rolnictwa wielką równiną rozpościerały się lasy. Pierwsze osady w tym regionie, znanym w czasach starożytnych jako Cylicja, datowane są na okres prehistoryczny. Współczesne miasto Mersin (w starożytności Zefirion)

zajmuje obszar należący niegdyś do bardzo starego miasta hetyckiego znanego jako Kizuwatna. Podczas wykopalisk przeprowadzanych na stanowisku Kopca Yumuktepe odkryto kilka następujących po sobie osad datowanych na czasy neolityczne. W Mersin natkniecie się na pozostałości po rozmaitych cywilizacjach, większość zabytków jednak pochodzi z czasów rzymskich i bizantyjskich oraz późniejszych, tureckich.

Mersin / Anamur / Mahmure Fortress

Mersin / Traditional Foods / Desserts

Mersin / Cambazlı Church

Szum spływających kaskad wodospadu pomoże wam wyciszyć się i zajrzeć w głąb siebie

Mersin / Yerköprü Waterfall

Długie dzieje ludzkiego osadnictwa

11 km na zachód od Mersin można podziwiać rząd kolumn korynckich, które wyznaczały niegdyś główną ulicę Viranşehir (starożytne Soli i Pompeiopolis), kolonii założonej w 700 r. p.n.e. przez osadników z wyspy Rodos. W Kanlıdivane można zobaczyć ruiny starożytnego Kanytelis. Warte uwagi są zwłaszcza grobowce przypominające niewielkie świątynie oraz kościoły i sarkofagi z czasów rzymskich i bizantyjskich. Ruiny miasta znajdują się na skraju głębokiej przepaści. Położone w odległości 50 km na południowy zachód od Mersin Kızkalesi to urokliwa miejscowość z piaszczystymi plażami, motelami oraz polami kempingowymi. Można tu ponadto zwiedzić ruiny starożytnego miasta Korykos. Naprzeciwko wzniesionego nad samym brzegiem morza XII-wiecznego zamku Korykos znajduje się druga twierdza, Kızkalesi (Zamek Panny), mieszczący się na maleńkiej wysepce 200 m od wybrzeża. Nieopodal, na drugim brzegu, znajduje się wioska rybacka Narlıkuyu. Warto się tu zatrzymać nie tylko na posiłek w jednej z licznych rybnych restauracji, ale także w celu obejrzenia słynnej rzymskiej mozaiki przedstawiającej Trzy Gracje.

Dalej, na dnie doliny, znajdziecie naturalną grotę skalną o wymiarach 275 m x 125 m, znaną jako Cennet („Niebo”). Pobliska przepaść, szeroka na 50-75 m i głęboka na 80-120 m, znana jest jako Cehennem („Piekło”). W tak zwanej „Rajskiej Dolinie” można zobaczyć ruiny świątyni zamienionej w V w. w kaplicę chrześcijańską. Nieopodal położona jest kolejna grota, głęboka Jaskinia Narlıkuyu z licznymi wapiennymi stalagmitami, stalaktytami, a także schodami wykutymi przez Rzymian. Uważa się, że wilgotne powietrze wewnątrz jaskini przynosi ulgę osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Na wschód od Mersin, na krańcach żyznej Równiny Çukurova, mieści się Tarsus, rodzinne miasto św. Pawła i niegdyś stolica rzymskiej prowincji Cylicji. Spośród innych starożytnych miast w prowincji Mersin, do najważniejszych należy zaliczyć Seleucję Tracheotis, Demircili (Imbriogon), Uzuncaburç (Olba, później Diocaesarea) oraz Anamur (Anamorium). W każdym z nich zobaczyć można starożytne budowle takie jak świątynie, mosty, teatry.

Mersin / Silifke / Tisan Gulf

Mersin / Çamlıbel Port

Mersin / Harbour

Mersin / Göksu Delta

Wspaniałe plaże

Mersin oczarowuje przyjezdnych nie tylko swym bogactwem historycznym i kulturowym, ale także wspaniałą przyrodą oraz urokliwymi plażami. W odległości 44 km od Taşucu znajduje się Ovacık – spokojny kurort rybacki, znany właśnie ze swych pięknych plaż. Półwysep Ovacık (dawniej Cavaliere) to jeden z najciekawszych punktów

tureckiego wybrzeża, miejsce idealne szczególnie dla miłośników nurkowania. Okoliczne spokojne wody, oblewające Ovacık od strony zachodniej, są wyraźnie oznaczone, dzięki czemu żeglarze mogą czuć się całkowicie bezpiecznie przepływając wzdłuż tych przepięknych wybrzeży. Droga przybrzeżna, przylegająca

Mersin / Ayatekla Monastery

Mersin / Tarsus / Ulu Mosque

Mersin / Tarsus / St. Paul Museum

Mersin / Çamlıbel Port

Wspaniałe plaże

do porośniętych sosnami zboczy górskich, schodzi dość stromo w dół, ku morzu. Widoki na klify, zatoczki oraz krystaliczną toń morską są tu spektakularne. W odległości 36 km od miasteczka Aydıncık znajduje się Boyazı – ośrodek turystyczny ze schludnymi i przestronnymi polami kempingowymi położonymi wzdłuż szerokich plaż.

Otoczone plantacjami bananów miasteczko Anamur może z kolei pochwalić się urokliwą lokalizacją między masywami górskimi, na naturalnym tarasie tuż nad morzem. Warto wspiąć się na samą górę, aby podziwiać panoramę najczystszych i najbardziej dziewiczych wybrzeży Turcji.

Mersin / Astım Cave

Mersin / Anamur / Cennet - Cehennem Cave

Mersin / Banana Gardens

Mersin / Tarsus / Plant-house